Νικητής με τεράστιο ρεκόρ ο Κάντι!

Ο Φέλικ Κάντιε από την Κένυα ήταν ο μεγάλος νικητής του 32ου Μαραθωνίου Αθηνών καταρρίπτοντας το ρεκόρ της διαδρομής κατά 18 δευτερόλεπτα!
Ο Κενυάτης κάλυψε τα 42 χιλιόμετρα της κλασσικής διαδρομής σε 2 ώρες 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, σπάζοντας το χρόνο του 2004 που είχε κάνει ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Ραϊμόντ Κιμουτάι Μπετ τερμάτισε στην 2η θέση, με τρίτο τον Τσομπέι, ενώ ο περσινός νικητής  Χίλαρι Γέγκο ολοκλήρωσε τέταρτος.
Πρώτος Έλληνας τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης σε χρόνο 2:25.14 που κατακτάει για 2η συνεχόμενη χρονιά το πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου.
Στις γυναίκες πρώτευσε η Κενυάτισα Ναόμι Μάγιο με χρόνο 2:41.05, 2η η συμπατριώτισά της Νάνσι Ρότιτς 2:41.28 και 3η η Κίντις Τίντλα 2:43.40 από την Αιθιοπία. Πρώτη Ελληνίδα τερμάτισε η 26χρονη Σοφία Ρήγα με 2:45.37. Ήταν νικήτρια το 2011 και την ακολούθησε η νικήτρια τα προηγούμενα δύο χρόνια, η Μάγδα Γαζέα.