Προκαλεί... τρόμο η Λαμία!

9 Νοεμβρίου 2014

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λαμία προκειμένου να "καθαρίσει" το ματς της 5ης αγωνιστικής της Football League κόντρα στον Πιερικό και να "σκαρφαλώσει" στην κορυφή του Βορείου Ομίλου. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε εντός έδρας με 3-0 και συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα αποδεικνύοντας πως η μέχρι τώρα πορεία της μόνο τυχαία δεν είναι. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 10' ο Φατιόν και στο 37' ο Βασιλόγιαννης "έγραψε" το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νεόφυτος δύο λεπτά αργότερα.

Η έτερη φετινή ομάδα - έκπληξη, Ζάκυνθος, δυσκολεύτηκε στην έδρα της κόντρα στον Φωκικό όμως επικράτησε με 1-0 και πανηγύρισε το τρίτο σερί "τρίποντο". Το "χρυσό" γκολ για τους νησιώτες πέτυχε ο Οικονόμου στο 32' και με αυτή τη νίκη η Ζάκυνθος ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σημαντική νίκη και για τον Αιγινιακό με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με το γκολ του Κουτσοσπύρου στο 73' ενώ ο Αγροτικό Αστέρας "βύθισε" ακόμα περισσότερο τον ουραγό Τύρναβο επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1.

Στην 2η θέση της βαθμολογίας στο Νότιο Όμιλο αναρριχήθηκαν τα Χανιά. Η ομάδα της Κρήτης έκαμψε στην έδρα της την αντίσταση της Καλλιθέας και πήρε το "τρίποντο" με 2-1, με το οποίο έφτασε στους 10 βαθμούς. Τόσους έχει και ο Παναιγιάλειος "δραπέτευσε" με σπουδαίο "διπλό" από την έδρα του Ηρακλή Ψαχνών. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζημογιάννη στο 23' και στο 53' ο Ουρτάδο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 78' με τον Γουόρντεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 7/11
Φωστήρας-Παναχαϊκή 1-2 (66' Τσεμπέτσι - 5' Πατινιώτης, 78' Μαρουκάκης)

Κυριακή 9/11
Ερμιονίδα-Επισκοπή 1-0 (45’ Βλαχόπουλος)
Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-2 (78’ Γουόρντεν - 23’ Τζημογιάννης, 53’ Ουρτάδο)
Χανιά-Καλλιθέα 2-1 (16’ Κοντέων, 46’ Πάγκαλος - 77’ Λόπεθ)
Αχαρναϊκός-Πανηλειακός -21 (26’ Ιορδανίδης, 77’ Καλαμιώτης - 68’ Τσίτας)