Προκαλεί… τρόμο η Λαμία!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λαμία προκειμένου να “καθαρίσει” το ματς της 5ης αγωνιστικής της Football League κόντρα στον Πιερικό και να “σκαρφαλώσει” στην κορυφή του Βορείου Ομίλου. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε εντός έδρας με 3-0 και συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα αποδεικνύοντας πως η μέχρι τώρα πορεία της μόνο τυχαία δεν είναι. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 10′ ο Φατιόν και στο 37′ ο Βασιλόγιαννης “έγραψε” το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νεόφυτος δύο λεπτά αργότερα.

Η έτερη φετινή ομάδα – έκπληξη, Ζάκυνθος, δυσκολεύτηκε στην έδρα της κόντρα στον Φωκικό όμως επικράτησε με 1-0 και πανηγύρισε το τρίτο σερί “τρίποντο”. Το “χρυσό” γκολ για τους νησιώτες πέτυχε ο Οικονόμου στο 32′ και με αυτή τη νίκη η Ζάκυνθος ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σημαντική νίκη και για τον Αιγινιακό με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς με το γκολ του Κουτσοσπύρου στο 73′ ενώ ο Αγροτικό Αστέρας “βύθισε” ακόμα περισσότερο τον ουραγό Τύρναβο επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1.

Στην 2η θέση της βαθμολογίας στο Νότιο Όμιλο αναρριχήθηκαν τα Χανιά. Η ομάδα της Κρήτης έκαμψε στην έδρα της την αντίσταση της Καλλιθέας και πήρε το “τρίποντο” με 2-1, με το οποίο έφτασε στους 10 βαθμούς. Τόσους έχει και ο Παναιγιάλειος “δραπέτευσε” με σπουδαίο “διπλό” από την έδρα του Ηρακλή Ψαχνών. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζημογιάννη στο 23′ και στο 53′ ο Ουρτάδο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 78′ με τον Γουόρντεν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 7/11
Φωστήρας-Παναχαϊκή 1-2 (66′ Τσεμπέτσι – 5′ Πατινιώτης, 78′ Μαρουκάκης)

Κυριακή 9/11
Ερμιονίδα-Επισκοπή 1-0 (45’ Βλαχόπουλος)
Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-2 (78’ Γουόρντεν – 23’ Τζημογιάννης, 53’ Ουρτάδο)
Χανιά-Καλλιθέα 2-1 (16’ Κοντέων, 46’ Πάγκαλος – 77’ Λόπεθ)
Αχαρναϊκός-Πανηλειακός -21 (26’ Ιορδανίδης, 77’ Καλαμιώτης – 68’ Τσίτας)