«Δραπέτευσε» με Ροντρίγκεθ η Ρεάλ!

Με δύο βολές του Σέρχι Ροντρίγκεθ 5’’ πριν την λήξη η Ρεάλ «δραπέτευσε» με τους δύο βαθμούς από το Κάουνας (68-66 την Ζαλγκίρις) και επέστρεψε στις νίκες στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας!
Η «Βασίλισσα» παρέμεινε πρώτη στον Α’ Όμιλο της κανονικής περιόδου και γλίτωσε την δεύτερη συνεχή εκτός έδρας ήττα, μετά από εκείνη της προηγούμενης εβδομάδας από την Αναντολού Έφες, καθώς ο Τζέιμς Άντερσον ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ των γηπεδούχων 2’’ πριν το τέλος του ματς.
Ο Ροντρίγκεθ δεν ήταν μόνο εύστοχος στις κρίσιμες βολές, αλλά ήταν ο κορυφαίος της Ρεάλ και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα με 14 πόντους και 7 ασίστ. Η Ζαλγκίρις… αυτοκτόνησε, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 9 (65-56) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης. Η «Βασίλισσα» έδειξε χαρακτήρα, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με σερί 10-0 προσπέρασε με 66-65 με σχεδόν ένα λεπτό να απομένει για την λήξη της αναμέτρησης.
Ο Παούλιος Γιανκούκας ευστόχησε μόνο στην μια βολή με 9’’ να απομένουν για το τέλος του ματς (66-66), αλλά ο Ροντρίγκεθ είπε την… τελευταία λέξη 5’’ πριν την λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 38-38, 57-53, 66-68.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κραπίκας): Λεκαβίτσιους 2, Γκουντάιτις, Καρινιάουσκας 2, Σονγκάιλα 6, Λιπκεβίτσιους 4, Γιανκούνας 17 (3.), Γιαβτόκας 4, Μιλακνίς 6 (2), Άντερσον 21 (3.), Ουλανόβας 4.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς, Νοτσιόνι 11 (2), Καμπάτσο, Ματσιούλις 9 (1), Ρέγες 4, Ροντρίγκες 14 (2), Αγιόν 7, Κάρολ 4, Γιουλ 11 (1), Μπουρούσης 4, Μέχρι 4.