Πάτησε κορυφή η Μπριζ

Άλλαξαν τα δεδομένα στο βελγικό πρωτάθλημα στην 16η αγωνιστική. Η ήττα της Άντερλεχτ από την Σαρλερουά και η νίκη της Μπριζ επί της Βάαλαντ έφερε στην πρώτη θέση την ομάδα του Προυντόμ.

Η Μπριζ μπορεί να επικράτησε με 4-2 αλλά πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Με αυτογκόλ του Ρόμπσον πήρε το προβάδισμα στο 16 αλλά ισοφαρίστηκε 11 λεπτά αργότερα από τον ίδιο παίκτη.

Στο 51 προηγήθηκε ξανά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίμονς, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Έμοντ σε 2-2 στο 62.

Η Μπριζ καθάρισε μέσα σε δέκα λεπτά το ματς με γκολ που πέτυχαν οι Μενιέρ και Βόρμερ.

Αντίθετα δύσκολο βράδυ πέρασε η Άντερλεχτ που ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 από τη Σαρλερουά του Στέργου Μαρίνου. Στο 14 έγινε το 1-0 από τον Τενμόν, προβάδισμα που εκμηδενίστηκε από τον Μίτροβιτς τρία λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με δύο γκολ του Φορέ καθάρισαν το παιχνίδι.