Ήττα... μάθημα στην Βιτόρια!

27 Νοεμβρίου 2014
Ο Ολυμπιακός απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα, που έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για πρόκριση στο «Top 16» της Ευρωλίγκας, μπήκε πολύ χαλαρός στην άμυνα με συνέπεια να γνωρίσει ήττα… μάθημα (89-70). Ήττα που ήταν η πρώτη του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας στην 7η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά. Μπήκε στο ματς χωρίς ενέργεια, οι ψηλοί του δέχθηκαν κοψίματα από εκείνους της Λαμποράλ Κούτσα όταν η μπάλα μεταφέρθηκε κοντά στο καλάθι και η βασκική ομάδα πέτυχε πόντους στο τρανζίσιον. Με δύο τρίποντα του Κοζέρ, καλάθι του Ερτέλ και δύο βολές του Μπέγκιτς οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 11-10 υπέρ των «ερυθρολεύκων» λίγο πριν το 4’ σε 20-13 με 1’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο έληξε με την Λαμποράλ Κούτσα στο +7 (24-17). Η βασκική ομάδα με καλάθι του Μπέγκιτς και δύο βολές του Σαν Εμετέριο ξέφυγε με 8 (28-20) λίγο πριν το 11’, αλλά στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την ενέργεια και την πίεση στην άμυνα του και με τρίποντο του Σλούκα πλησίασε στον πόντο (30-29) με 5’ και 50’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Με την επιστροφή του Ερτέλ στο παρκέ και τον Σαν Εμετέριο πολύ καλό και στις δύο πλευρές του γηπέδου (πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 10 στο πρώτο ημίχρονο), η Λαμποράλ Κούτσα ξέφυγε πάλι με 7 (40-33) στο 17’. Η διαφορά έμεινε σε αυτό το επίπεδο μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-37), καθώς ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο μέρος ο Ντάνστον με 13 πόντους, κουρασμένος αστόχησε και στις δύο βολές που κέρδισε με 21’’ να απομένουν για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός μπήκε… κοιμισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Λαμποράλ Κούτσα, που είχε περισσότερη ενέργεια. Με σερί 9-0 η βασκική ομάδα… εκτόξευσε την διαφορά στους 16 (53-37) λίγο μετά το 22’ και το δεύτερο μέρος άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός δεν βελτιώθηκε αμυντικά και οι γηπεδούχοι με τέσσερις σερί πόντους του Σενγκέλια ανέβασε την διαφορά στους 17 (58-41) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν να προσπαθούν περισσότερο στην άμυνα μείωσαν σε 60-46 στο 26’, αλλά με τρίποντο του Μπέρτανς, καλάθι του Μπέγκιτς και μια βολή του Ερτέλ, η Λαμποράλ Κούτσα ανέβασε την διαφορά στους 20 (66-46) 2’ και 31’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, που τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +16 (68-52). Σε λίγο περισσότερα