Το έκανε ντέρμπι η Κηφισιά (pics)

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Κηφισιά έφτασε ακόμα και στο +19, με 50 πόντους στο ημίχρονο, ενώ τα Τρίκαλα με 33 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσαν στους 4 στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ακόμα μία νίκη για την Κηφισιά, εκτός έδρας, με το τελικό 96-89 κόντρα στα μαχητικά Τρίκαλα.
Για 7 λεπτά τα Τρίκαλα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στην αναμέτρηση όπου υποδέχονταν την ανώτερη Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και έχτισαν μία διαφορά της τάξεως των 7 πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου.
Ιδιαίτερα παραγωγικοί ήταν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου αφού σημείωσαν 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Κηφισιά με την εμπειρία την οποία διαθέτουν οι παίκτες της ομάδας των Βορίων προαστίων δεν είχε πρόβλημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο τα Τρίκαλα, που εντός έδρας έχουν αποδειχθεί «σκληρό καρύδι» δεν άφησαν του φιλοξενούμενους να πάρουν μη διαχειρίσιμη διαφορά. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο, 3 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους, για το 34-50. Ωστόσο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έμειναν άποντοι μέχρι το ημίχρονο και έδωσαν τη δυνατότητα στα Τρίκαλα να μειώσουν με τη λήξη στους 10, για το 40-50.
Στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Αρχικά πήραν μια διαφορά 16 πόντων στα 6 λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο τα Τρίκαλα μείωσαν στους 10 στο 3λεπτο. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έβρισκαν τον τρόπο να αμυνθούν σωστά και έτσι η Κηφισιά κατά βούληση αύξανε τη διαφορά. Τέλος περιόδου με το χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων να είναι στους 16, για το 56-72.
Η Κηφισιά αρχικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους για το 77-58. Αλλά η ομάδα των Τρικάλων κράτησαν στο μηδέν για ένα τρίλεπτο τους φιλοξενούμενους και μείωσαν στους 8 για το 69-77. Το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον και υπήρχε ένταση και πάθος. Στο 1,22” πριν το τέλος ο Ματαλόν με λέι απ κατεβάζει τη διαφορά ακόμα περισσότερο για το 82-86. Η ομάδα του Φλεβαράκη έχασε την ευκαιρία με το άστοχο τρίποντο του Κούπκοβιτς να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε.
Το σημείο που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι ήταν οι 50 πόντοι που πέτυχε η Κηφισιά στο ημίχρονο. Ενώ αφορμή για το… ροκάνισμα της διαφοράς ήταν το 4ο φάουλ του Μαυροειδή.
Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μαυροειδής με 17 πόντους και ο Τσαλδάρης με 15. Για τους ηττημένους σε πολύ καλή βραδιά ο Χότζιτς με 20 πόντους ενώ βοήθησε και ο Ίνγκραμ με 17.
Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96 Τρίκαλα: Ινγκράμ 17, Νικολόπουλος, Τρέισι 10 (8 ριμπάουντ), Μπόουι 13 (6 ασίστ), Τσούπκοβιτς 9, Πάνος 2, Σπανός 3, Ματαλών 7, Κάντζι 8, Χουχούμης, Χότζιτς 20 (8 ριμπάουντ) Κηφισιά: Ρεμενκούν 2, Καυκής 2, Γιούινγκ 8, Λιακόπουλος 6, Πόποβιτς, Μαυροειδής 17, Ψάθας, Κακιούζης 9, Τσαλδάρης 15, Ντούβνιακ 13, Ντέιβις 10, Μπάρλος 14