Χωρίς πρόβλημα στην κορυφή η Μπενφίκα

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Μπενφίκα άλωσε Εστάντιο Εφαπέλ της Ακαδέμικα και την βύθισαν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Η Μπενφίκα με τον εορτάζοντα Ανδρέα Σάμαρη να έχει θέση βασικού, πήρε τη νίκη με 2-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Από νωρίς η Μπενφίκα έδειξε τις διαθέσεις της αφού μόλις στο 8′ ο Γκαϊτάν άνοιξε το σκορ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λουιζάο έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Ακαδέμικα για ισοφάριση.

Στο ματς της Μαρίτιμο με τη Μποαβίστα οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το ευρύ 4-0. Ο Σόουζα στο 9′ κάνει το 1-0 ενώ ο Γκάλο με πέναλτι στο 60′ κάνει το 2-0. Το τρίτο γκολ της Μαρίτιμο με πέναλτι και πάλι πέτυχε στο Μααζού στο 72′, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σόουζα και πάλι στο 84′.

Η Πόρτο ξέσπασε με πεντάρα στην έδρας της κόντρα στη Ρίο Άβε. Τα τρία τελευταία τέρματα μπήκαν από το 89′ και έπειτα. Στο 47′ ο Ερέρα ανοίγει τον χορό των γκολ, και ο Τζάκσον Μαρτίνες στο 78′ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 89′ ο Σάντρο κάνει το 3-0 και στο 91′ ο Κουιντέρο βάζει το 4ο τέρμα της Πόρτο. Στο 93′ ο Ντανίλο ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο πετυχαίνοντας το τελικό 5-0.

Παρασκευή 28/11
Γκιμαράες – Μορεϊρένσε 2-1 (33′ πέν. Αντρέ Αντρέ, 82′ Ζόναταν Άλβεζ / 3′ Ελίζιο)

Σάββατο 29/11
Μπελενένσες – Αρόουκα 0-0
Πεναφιέλ – Μπράγκα 1-6 (28′ πέν. Ραμπιόλα / 13′ Ράφα Σίλβα, 44′ Αντερλάν Σάντος, 55′ Πάρντο, 59′ Αντρέ Πίντο, 73′ Λουίζ Κάρλος, 81′ Σάμι)
Σπόρτινγκ – Σετούμπαλ 3-0 (62′ και 93′ Σλιμανί, 63′ Φρέντι Μοντέρο)

Κυριακή 30/11
Ζιλ Βισέντε – Νασιονάλ 0-0
Μαρίτιμο – Μποαβίστα 4-0 (9′ και 84′ Ντιέγκο Σόουζα, 60′ πέν. Μπρούνο Γκάλο, 72′ πέν. Μααζού)
Ακαντέμικα – Μπενφίκα 0-2 (8′ Γκαϊτάν, 45′ Λουιζάο)
Πόρτο – Ρίο Άβε 5-0 (47′ Ερέρα,78′ Τζάκσον Μαρτίνες, 89′ Σάντρο, 91′ Κουιντέρο, 93′ Ντανίλο)