Της «έκοψε» τη φόρα

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα η Ξάνθη επιβλήθηκε της Καλλονής με 2-1, σπάζοντας την καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας της Μυτιλήνης. Η Ξάνθη ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και μπαίνοντας δυναμικά στο ματς κατάφερε να αιφνιδιάσει τους παίκτες του Ματζουράκη. Από το 20′ με δέκα έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι.

Α’ ημίχρονο:

Η Ξάνθη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και θέλησε να αιφνιδιάσει και να πιάσει στον ύπνο στην Καλλονή. Η ομάδα του Ματζουράκη, που έχει την καλύτερη άμυνα στην Ελλάδα και μία από τις καλύτερες στην Ευρώπη, είχε δεχθεί μόλις δύο τέρματα στα μέχρι τώρα παιχνίδια. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Κλέιτον κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι, ο Σολτάνι παίρνει το ριμπάουντ αλλά το πλασέ του είναι άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα ο Σολτάνι και πάλι θα νικηθεί από τον Χογκ . Η πίεση που ασκούσε η Ξάνθη έφερε αποτέλεσμα. Στο 12′ ο Μπαξεβανίδης θα βγάλει τη σέντρα από δεξιά, ο Καπετάνος θα πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Κλέιτον ο οποίος την κατεβάζει και την στρώνει στον Σολτάνι που αυτή τη φορά νικάει τον Χογκ. Στο 19′ τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος εντελώς μόνος του μετά από παράλληλη συρτή σέντρα πλασάρει από τα 2 μέτρα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Πιπίνης ανατρέπει τον Καπετάνο, βλέπει την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη, και στέλνει τον Κλέιτον στην άσπρη βούλα. Από εκεί και πέρα στο 33′ ο Χογκ νικάει τον Λουσέρο, που στο τετ α τετ του, προσπάθησε να του περάσει τη μπάλα κάτω από τα πόδια.