«Λύγισε» η Εθνική

Την ήττα με 29-25 από την Λευκορωσία, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ των γυναικών στην πρεμιέρα της στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2015 που διεξάγεται στην Ζυρίχη της Ελβετίας.

Η Εθνική μας παρουσίασε ένα πολύ καλό σύνολο, κόντρα σε μια παραδοσιακή δύναμη του γυναικείου χάντμπολ, αλλά στάθηκε άτυχη στις λεπτομέρειες.

Η Ελληνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε καλά και μάλιστα στο 20′ προηγήθηκε 10-9. Στην συνέχεια η Λευκορωσία ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά 13-11 στο 25′, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε κοντά στο σκορ με την Λογδαρίδου να πετυχαίνει τρία τέρματα και τις Τσακάλου, Χατζηπαρασίδου από δύο. Από τις κορυφαίες στο πρώτο μέρος ήταν η τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου με 8 επεμβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λευκορωσία ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε στο 42:17 να ξεφύγει με πέντε γκολ (25-20) και να αποκτήσει το πλεονέκτημα. Η «γαλανόλευκη» ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και σταδιακά άρχισε να δείχνει και πάλι το καλό της πρόσωπο. Με την Τσακάλου να πετυχαίνει άλλα τέσσερα τέρματα η Ελλάδα μείωσε ξανά (27-24), αλλά η Λευκορωσία πιο έμπειρη κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη με 29-24.

Επόμενο ματς για την Εθνική μας ομάδα είναι αύριο το απόγευμα (4/12, 18.45) με αντίπαλο την Σλοβενία.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 6-6, 9-10, 13-11, 15-12 (ημίχρονο), 17-13, 19-17, 24-19, 25-20, 27-24, 29-25.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Τομάζ Χάτερ): Μιχντλίοβα 5, Γεζίκαβα 5, Λόμπαχ 4, Σιτίσκαγια 4, Βασιλέουσκαγια 4, Κότσινα 3, Νεστσίαρουκ 3, Ίλινα 1, Αρτσιουκόβιτς, Ντρόνοβα, Κούμπελ, Νικίτινα, Σαφόνοβα, Σαμανούσκαγια, Σουκαμίραβα, Γιεμελιάνκεβα.

ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίου 4, Τσομπανίδου, Δημητρίου, Παπαδοπούλου 3, Νούλα 1, Μούρνου 2, Μάστακα 2, Λογδανίδου 5, Μπαλάφα, Βασιλειάδου 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Τσακάλου 6, Στρατάκη 1, Λάμπρου .

Διαιτητές: Μάριτς- Μάσιτς (Σερβία), παρατηρητής: Γκουλάο (Πορτογαλία)
Δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 4/5-4/4.

Ζεστό το κλίμα για την Εθνική
Στις εξέδρες του «Saalsporthalle» βρέθηκαν περίπου 15 Έλληνες και δεν σταμάτησαν σε κάθε επίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να φωνάζουν «Ελλάς-Ελλάς» ζεσταίνοντας την «κρύα» ατμόσφαιρα στην Ζυρίχη, ενώ από κοντά και οι Ελβετοί που χειροκροτούσαν την ελληνική ομάδα. Μάλιστα οι διοργανωτές φρόντισαν να τιμήσουν ιδιαίτερα την χώρα μας, καθώς στο τάιμ άουτ ακούστηκε το γνωστό πλέον σε όλο τον κόσμο συρτάκι (σ.σ. ζορμπάς).
*Από έλεγχο ντόπινγκ κοντρόλ πέρασαν μετά το τέλος του αγώνα Μάστακα και Τσακάλου.