Μεγάλη πρόκριση η Λόκερεν, κόκκινη ο Βέλλιος

Η Λόκερεν, κάτοχος του Κυπέλλου, πέτυχε πολύ μεγάλη πρόκριση με 4-1 στη Λιέγη κόντρα στη Σταντάρ, στο πλαίσιο των «16» του θεσμού και έτσι πέρασε στα προημιτελικά! Στον αγώνα της Ζούλτε Βάρεγκεμ με την Λιρς, ο Απόστολος Βέλλιος ήταν βασικός, αλλά πήρε κόκκινη στο 66’ και αποκλείστηκε η ομάδα του! Πέρασαν τα φαβορί στα υπόλοιπα παιχνίδια, ανάμεσα στα οποία είναι η Άντελρεχτ και η Κλαμπ Μπριζ!

Η Λόκερεν πήρε άνετα το εισιτήριο, καθώς πέτυχε ένα γρήγορο γκολ, αλλά και σούπερ δεύτερο ημίχρονο. Η Σταντάρ ισοφάρισε προσωρινά στο 63’, αλλά Πατόσι (66’) και Λέιε (78’ και 89’) «καθάρισαν» την πρόκριση. Ο Γιώργος Γκαλίτσιος έπαιξε σε όλο τον αγώνα!

Στον αγώνα της Ζούλτε Βάρεγκεμ με τη Λιτς, ο Απόστολος Βέλλιος ήτα βασικός. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο 4’ με τον Ανεκε και η φιλοξενούμενη ισοφάρισε με τον Μπουραμπιά στο 39’. Στο 66’ ο Έλληνας άσος αποβλήθηκε και το 1-1 δεν άλλαξε έως το 90’. Στην παράταση η γηπεδούχος έκανε το 2-1 στο 109 με τον Σιλά και στο 117’ αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες ο Τροϊσί. Τελικά η Ζούλτε Βάρεγκεμ κράτησε το υπέρ της 2-1.

Άνετη πρόκριση με ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας πέτυχε η Άντερλεχτ, η οποία επικράτησε 4-1 της Κ. Μαλίν. Η Κλαμπ Μπριζ δεν δυσκολεύτηκε να φύγει νικήτρια με 3-0 απ’ την έδρα της Κόρτραϊκ, ενώ η Σαρλερουά επικράτησε 2-0 της Οστάνδης. Για την Σαρλερουά έπαιξε σε όλο τον αγώνα ο Στέργος Μαρίνος!

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Βελγίου έχουμε:
Τρίτη
Σερκλ Μπριζ-Κοξίντ 3-0 παρ. (0-0 κανονική διάρκεια) (105’+1 Μπουρντί, 108’ Ντ’Χαενε, 116’ Μάερτενς)
Τετάρτη
Σαρλερουά – Οστάνδη 2-0 (34’ Κεμπάνο, 57’ Φάουρ)
Κόρτραϊκ – Κλαμπ Μπριζ 0-3 (52’ Βάσκεζ, 77’ Γκέντοζ, 90+4’ πεν. Ραφαέλοφ)
Ζούλτε Βάρεγκεμ – Λιρς 2-1 παρ. (1-1κ.δ) (4’ Άνεκ, 109’ Σιλά/39’ Μπουράμπια)
Λόμελ – Γάνδη 0-1 (62’ Λεπόν)
Όλσα Μπράκελ – Μαλίν 2-3 (4’ Λεπάζ, 44’ Σο / 7’ Αντεσάνια, 9’ Φανλερμπεργ, 26’ Κλας)
Σταντάρ Λιέγης – Λόκερεν 1-4 (63’ Τράμπελ / 15’ Ντούτρα, 66’ Πατόσι, 78’ 89’ Λέγιε)
Άντερλεχτ – Κ. Μαλίν 4-1 (15’ Γκόι, 23’ 82’ Κάμπασελ 35’ Τιέλεμανς / 86’ Μπρούλμανς)