Kάηκε το δέρμα της από μέσα προς τα έξω από λάθος φάρμακο

4 Δεκεμβρίου 2014

Δυστυχώς, αυτά τα γενέθλια η 19χρονη Danika Heron δεν θα τα ξεχάσει ποτέ. Ο λόγος; Ήρθε αντιμέτωπη με τον θάνατο, μετά από τοξική αντίδραση που της προκάλεσε φαρμακευτική αγωγή για την επιληψία.

Το δέρμα της νεαρής κοπέλας άρχισε να καίγεται από μέσα προς τα έξω, προκαλώντας εγκαύματα στο σώμα της και στα όργανά της. Τα χείλη της πρήστηκαν, μάτωσαν και έσκασαν και το δέρμα της γέμισε φουσκάλες.

Το φάρμακο που πήρε για την επιληψία προκάλεσε μια εξαιρετικά σπάνια ασθένεια, το σύνδρομο Stevens Johnson (SJS), και το Τοξικό Σύνδρομο Επιδερμικής Νεκρόλυσης (TENS). Η νεαρή από το Σίδνεϊ οδηγήθηκε άμεσα στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί αρχικά πίστεψαν ότι πρόκειται για έρπητα, ιλαρά και ανεμοβλογιά. Τα συμπτώματα δεν υποχωρούσαν, με αποτέλεσμα η νεαρή να μεταφερθεί εσπευσμένα σε νοσοκομείο στη Νέα Νότια Ουαλία, όπου οι γιατροί διέγνωσαν ότι είχε SJS και TENS.

«Είμαι απλά ευγνώμων που βρίσκομαι εδώ, είμαι χαρούμενη που βρίσκομαι στο σπίτι και ανυπομονώ να επιστρέψω και πάλι στη φυσιολογική μου ζωή», λέει σήμερα η 19χρονη. Η κατάστασή της ήταν τόσο σοβαρή που αν δεν είχε λάβει έγκαιρα φαρμακευτική αγωγή, υπήρχαν μεγάλες πιθανότητες να υποστεί μόνιμη τύφλωση, βλάβη των πνευμόνων και τελικά να οδηγηθεί στον θάνατο.

Η νεαρή πέρασε έναν μήνα στο νοσοκομείο. Σήμερα αναρρώνει και παλεύει για την αποκατάσταση της υγείας της. Δυστυχώς, δεν υπάρχει θεραπεία γι' αυτές τις περιπτώσεις, που συμβαίνουν μία στο εκατομμύριο. Οι ασθενείς αντιμετωπίζονται όπως και όσοι έχουν υποστεί εγκαύματα. Τους χορηγούνται υγρά και παυσίπονα για τον πόνο.



Πηγή: www.iefimerida.gr 

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ