Το «έσωσε» στο τέλος η Ούνιξ

Η Σάσαρι υποδεχόταν την Ούνιξ Καζάν με την πρώην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να επικρατεί αγχωτικά με 72-68.

Η Ούνιξ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε μία μικρή διαφορά της τάξεως των 6 πόντων με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Νίκου Ζηση και του Κώστα Καϊμακόγλου, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δέχθηκε μόλις 9 πόντους την ώρα που πετύχαινε 17. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Ρώσους να είναι μπροστά με 26-40. Στην τρίτη περίοδο η Ούνιξ έκανε απλά συντήρηση της διαφοράς που είχε χτίσει, ειδικότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αλλά η Σάσαρι προσπάθησε να μπει ξανά στο κόλπο. Μάλιστα πέντε λεπτά πριν το τέλος έφερε το ματς στα ίσια (60-60). Αλλά η Ούνιξ με την εμπειρία της κατάφερε τελικά να επικρατήσει.

Ο Ζήσης σε 28 λεπτά πέτυχε 3 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ενώ ο Καϊμακόγλου στα 26 λεπτά που έπαιξε είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 26-40, 42-58, 68-72

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 17, Σόσα 10, Σάντερς 12, Ντεβέκι 8, Λαουάλ 8, Ντάισον 3, Βανούτσο, Μπρουκς 8, Τόντιτς 6.

Ούνιξ (Πασούτιν): Γουάιτ 14, Λάνγκφορντ 5, Ζήσης 3, Μπίκοφ 3, Σανικίτζε, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 4, Αντίποφ 7, Φίσερ 23 (15 ριμπ.), Τζέρελς 11.