Μεγάλες νίκες για Βόλφσμπουργκ, Σάλκε

Πολύ μεγάλες νίκες πανηγύρισαν Βόλφσμπουργκ και Σάλκε για την 14η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα, καθώς οι «λύκοι»… δάγκωσαν και στον Ανόβερο (3-1), ενώ οι «βασιλικοί μπλε» έριξαν «τεσσάρα» (4-0) στην Στουτγάρδη. Νίκες και για τις Γκλάντμπαχ, Άουγκσμπουργκ, σκοτωμός… πίσω από τη Μπάγερν!

Η Σάλκε πέτυχε την 3η σερί νίκη της με το 4-0 επί της Στουτγάρδης, η οποία έμεινε τελευταία, ενώ η αντίπαλός της βλέπει… πλέον την πρώτη τριάδα! Μεγάλος πρωταγωνιστής Της Σάλκε ήταν ο Τσούπο-Μότινγκ που σημείωσε τρία τέρματα (1′, 21′, 61′)! Σκόραρε και ο Μαξ Μάιερ στο 10’. Οι «βασιλικοί μπλε» ισοβαθμούν στην 4η θέση με τις Λεβερκούζεν, Γκλάντμπαχ.

Η 2η Βόλφσμπουργκ πέτυχε την 2η σερί νίκη με το 3-1 εκτός έδρας το Ανόβερο κι έφτασε στους 29 βαθμούς, παραμένοντας στο +5 από την 3η Αουγκσμπουργκ. Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στο 4′ με τον Ντε Μπρούιν, το Ανόβερο ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Χοσελού, αλλά στο 69′ ο Ντοστ και στο 85′ ο Αρνολντ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Η γηπεδούχος γνώρισε την 3η σερί ήττα και έμεινε στους 19 πόντους.

Η 3η Άουργκσμπουργκ πέτυχε την 4η σερί νίκη! Είναι χαρακτηριστικό πως βρέθηκε να χάνει στην Κολωνία, αλλά έκανε την ανατροπή… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Ούγια, αλλά η Αυγκσμπουργκ πήρε το «τρίποντο» με γκολ των Τζούρτζιτς στο 53′ και Εσβάιν στο τελευταίο λεπτό!

Σπουδαίο ματς και με πέντε γκολ είχαμε ανάμεσα στη Γκλάντμπαχ και την Χέρτα, με τη γηπεδούχο να νικάει τελικά με 3-2. Η Γκλάντμπαχ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες και ανέβηκε στους 23 βαθμούς.

Η Πάντερμπορν έσωσε τον βαθμό στην έδρα της στο τέλος του αγώνα με τον Κατσούνγκα να ισοφαρίζει σε 1-1 την Φράιμπουργκ που είχε προηγηθεί στο 18′ με το πέναλτι του Νταρίντα.

Αναλυτικά για την 14η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 1-0 (17′ Γκουντογκάν)
Σάββατο
Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου 3-2 (9’ Γιάντσεκ, 54’ Ράφαελ, 83’ Αζάρ/45’ Σχίμπερ, 90+2’ Καλού)
Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 1-2 (13’ Ούτζαχ/54’ Τζούρτζιτς, 90’ Έσβιεν)
Ανόβερο-Βόλφσμπουργκ 1-3 (45+1’ Γιοσελού/4’ Ντε Μπρούιν, 69’ Ντοστ, 85’ Άρνολντ)
Πάντερμπορν-Φράιμπουργκ 1-1 (90’ Κατσούνγκα/18’ πεν. Νταρίντα)
Στουτγάρδη-Σάλκε 0-4 (2’, 21’, 62’ Τσούπο-Μοτίνγκ, 10’ Μέγιερ)