«5αρα» Άγιαξ, νίκη Αϊντχόφεν

Δεν άλλαξε η κατάταξη στην κορυφή της βαθμολογίας αφού τόσο ο Άγιαξ όσο και η Αϊντοχόφεν πήραν τις νίκες.

Η πρωτοπόρος Αϊντχόφεν πήρε το τρίποντο κόντρα στην Ντόρντρεχτ με 3-1. Το 1-0 έκανε ο Λίντερ στο 6′ αλλά η απάντηση της Αϊντχόφεν ήταν καταιγιστική. Ο Βιζναλντούμ στο 21′ έφερε το ματς στα ίσια και στις καθυστερήσεις που πρώτου μέρους ο Ντε Γιόνγκ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 2-1. Στο 58′ ο Βιζναλντούμ και πάλι έγραψε το τελικό 3-1.

Σαρωτικός ήταν ο Άγιαξ στο παιχνίδι με τη Βίλεμ. Μέσα σε 43 λεπτά ο Αίαντας πέτυχε 5 γκολ και διέλυσε τα όνειρα της Βίλεμ για κάτι θετικό από την αναμέτρηση. Ο Σιγκθορσον στο 14′ ανοίγει το σκορ και ο Μίλικ στα 27′ γράφει το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φέλτμαν κάνει το 3-0 ενώ και πάλι ο Μίλικ στο 43′ βάζει τον Άγιαξ μπροστά με 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κλάασεν στο 57. Ο Έλληνας πορτιέρο της Βίλεμ, Κώστας Λάμπρου δεν μπόρεσε να αποτρέψει τον διασυρμό της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Άλκμααρ – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 2-0 (25′ Άρον Γιόχανσον, 70′ Ντάμπνεϊ ντος Σάντος)
Εξέλσιορ – Φέγενοορντ 2-5 (51′ Στανς, 86′ αυτ. Φαν Μπικ / 6′ Καζίμ-Ρίτσαρντς, 17′ Μπούτιους, 26′ και 62′ Ίμερς, 57′ Τούρνστρα)
Κάμπουρ – Μπρέντα 0-1 (27′ Φάλκενμπουργκ)
Ντόρντρεχτ – Αϊντχόφεν 1-3 (6′ Λίντερ / 21′ και 58′ Βαϊνάλντουμ, 45’+1 Λουκ ντε Γιόνγκ)
Άγιαξ – Βίλεμ 5-0 (14′ Σίγκθορσον, 27′ και 43′ Μίλικ, 31′ Φέλτμαν, 57′ Κλάασεν)