Αρνητικό σερί η Άντερλεχτ

Η Κορτράικ βρήκε τη Μαλίν και ξέσπασε με 3αρα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου.

Δεν άφησε… χώρο για αμφισβήτηση η Κορτράικ και πήρε τη νίκη με 3-0 εντός έδρας τη Μαλίν. Το 1-0 έκανε ο Ντε Σμετ στο 23′ και 5 λεπτά αργότερα ο Σεβαλιέ έβαλε την ομάδα του με δύο τέρματα. Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι καθώς η Μαλίν δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστική. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντιερξ στο 84′. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα της Άντερλεχτ και σκαρφάλωσαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Αντέρλεχτ αγωνιζόταν εκτός έδρας με τον Πέρουβες και συνέχισε το αρνητικό της σερί αφού γνώρισε την ήττα με 4-2.

Το 6′ ο Βαντεντρισε κάνει το 1-0 και πριν προλάβουν να ολοκληρωθούν οι πανηγυρισμοί, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 25′ ο Μπεμπά με αυτογκόλ γράφει το 3-0 ωστόσο ο ίδιος δέκα λεπτά αργότερα «διόρθωσε» το λάθος του κάνοντας το 3-1. Ο Μίτσελ με πέναλτι στο 73′ γράφει το 4-1 ενώ στο 81′ ο Σιριάκ διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Από την άλλη μεριά η Λόκερεν αν και ήταν ανώτερη από την Σέρκλ Μπριζ δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και έτσι έμεινε στο 0-0. Βασικός αγωνίστηκε ο Γιώργος Γκαλίτσιος.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Βέστερλο – Βάασλαντ-Μπέβερεν 1-2 (13′ Κοφί / 41′ Ντεστόρμ, 80′ Εμός)

Σάββατο
Μουσκρόν – Άντερλεχτ 4-2 (6′ και 10′ Βάντεντρισε, 25′ αυτ. Εμ’Μπεμπά, 73′ πέν. Μισέλ / 45′ Εμ’Μπεμπά, 81′ Σιριάκ)
Οστάνδη – Λιρς 2-1 (59′ Χάιρο Ρουίς, 90′ Ράιτινκξ / 49′ Κουεμαά)
Λόκερεν – Σέρκλ Μπριζ 0-0
Κόρτραϊκ – Μέχελεν 3-0 (23′ Ντε Σμετ, 28′ Σεβαλιέ, 84′ Ντιερξ)