Νίκη δεύτερης θέσης τα Χάνια

Με ένα γκολ στην εκπνοή του πρώτου μέρους από τον Πάγκαλο τα Χανιά πήραν τη νίκη με 1-0 στην Κρήτη κόντρα στον Παναγιάλειο και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Νότιου ομίλου, πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τους γηπεδούχους να είναι πιο κινητικοί και επικίνδυνοι ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο 16′ ο Πάγκαλος πιέζει τον πορτιέρο του Παγαινιάλειου, ο οποίος κάνει λάθος ο επιθετικός των Κρητικών δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία. Στο 43′ και πάλι ο Πάγκαλος, μπαίνει στην περιοχή, ο Ιωάννου τον μαρκάρει ωστόσο ο ρέφερι δεν είδε παράβαση. Δύο λεπτά αργότερα όμως, μετά από κεφαλιά πάσα του Κοντέων ο Πάγκαλος στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιεστικά αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία των Χανίων. Στο 68′ της αναμέτρησης ένα μπλακ αουτ στην πόλη έφερε και το σβήσιμο των φώτων στο γήπεδο. Μετά από δέκα λεπτά το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Football League

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή, 5 Δεκεμβρίου
Ηρακλής Ψαχνών – Απόλλων Σμύρνης 2-1 (14’ Παλαιολόγος, 53’ Κοτσόνης αυτογκόλ – 56’ Κυβελίδης)

Κυριακή, 7 Δεκεμβρίου
Φωστήρας – Ερμής Ερμ. 1-1 (2′ Ράμα – 52′ Σιμελίδης)
Αχαρναϊκός – Άλιμος 0-0
ΑΕΚ – Επισκοπή 7-0

Δευτέρα, 8 Δεκεμβρίου
Πανηλειακός – Παναχαϊκή 2-4 (2′, 74′ Τσίτας – 36′ πεν. Ντα Κόστα, 45′ Στεργίδης, 49′ Μπαλού, 61′ Πατινιώτης)
Χανιά – Παναιγιάλειος 1-0 (45′ Πάγκαλος)