Με άμυνα και… Χαραλαμπίδη νίκη πρόκριση! (pic)

Με εξαιρετική άμυνα, ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον αρχηγό Κώστα Χαραλαμπίδη (που έκανε την εμφάνιση του στο «Παλατάκι» υποβασταζόμενος από πατερίτσες) να παρακολουθεί τον αγώνα από τον πάγκο ο ΠΑΟΚ νίκησε την Βέντσπιλς με 76-62 και εξασφάλισε την πρόκριση στο «Last 32» του Eurocup!

Ο «Δικέφαλος» θα τερματίσει τρίτος στον όμιλο του, εκτός εάν ηττηθεί με πάνω από 20 πόντους στην τελευταία αγωνιστική στο Μαυροβούνιο από την Μπουντούτσνοστ. Ο ΠΑΟΚ θα τερματίσει δεύτερος εάν νικήσει την Μπουντούτσνοστ και ηττηθεί η Καρσίγιακα από την Λοκομοτίβ, επίσης, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Eurocup. Ο «Δικέφαλος» πήρε την νίκη με ντεμαράζ, καθώς στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 27-15.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στο 12’ με 19-12 με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Λάνγκφορντ. Ο «Δικέφαλος», όμως, είχε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ντέιβις Λεχασμέιερς και η λετονική ομάδα ισοφάρισε (21-21) με 5’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο στην άμυνα, βρήκε επιθετικές λύσεις από τον Κώστα Κακαρούδη και ξέφυγε ξανά στο 18’ με 34-26, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο έκανε λάθη, έχασε τον ρυθμό του και η Βέντσπιλς έκλεισε την διαφορά στους τρεις πόντους (34-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο «Δικέφαλος» έκανε λάθη και ήταν άστοχος στην επίθεση, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να προσπεράσουν με 45-43 στο 28’. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, έμεινε ψύχραιμος και απάντησε με δύο τρίποντα από τους Μαρκ Κάρτερ, Κακαρούδη και ένα τρίποντο και γκολ φάουλ από τον Απόλλωνα Τσόχλα. Το σερί 12-0 έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον «Δικέφαλο» (55-47) λίγο πριν το 32’. Η Βέντσπιλς αντέδρασε μείωσε στους πέντε (60-55) 4’ και 30’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε και αυτή την φορά την απάντηση.

Με τρίποντο του Κάρτερ και κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του, ο «Δικέφαλος» ανέβασε την διαφορά στους 12 (67-55) στο 37’ και 1’ και 40’’ πριν το τέλος της συνάντησης, ο Τζέικ Όντουμ με δύο βολές… σφράγισε την νίκη του ΠΑΟΚ (69-61) και την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 34-31, 49-47, 76-62.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (3), Λιάπης 3, Κάρτερ 13 (3), Κακαρούδης 10 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 9 (1), Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Στελμάχερς): Μπάρνιες 4, Λεχάσμεϊερς 17 (3), Βάιρογκς 10 (2), Άτε 3, Γκούλμπις 7, Γκραζούλις 2, Τσάτμαν 10 (2), Μέιερς 7, Γκραντ 2.