«Οδοστρωτήρας» Σαβάνοβιτς κράτησε όρθια τη Μπάγερν

Με τον Σαβάνοβιτς να κρατάει όρθια τη Μπάγερν και να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι με 31 πόντους, οι Γερμανοί πήραν τη νίκη απέναντι στην Τουρόβ με 95-89 στη Γερμανία. Εκτός συνέχειας οι φιλοξενούμενοι.

Η Τουρόβ ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στις αρχές της πρώτης περιόδου. Κυρίως με τον ΜακΚάλεμπ η Μπάγερν μείωσε για το 15-12 αλλά η απάντηση ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους. Τέλος πρώτης περιόδου 22-16 για τους Πολωνούς.

Η Τουρόβ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και 7 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στους 10 για το 30-20. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για περίπου τρία λεπτά και οι Γερμανοί ροκάνισαν τη διαφορά για το 37-33. Με τον Νίκολιτς να παίρνει μπροστά για την Τουρόβ αλλά και τον Σάφαρτζικ να απαντάει από τα 6.75 (είχε 3/4 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πολωνούς να προηγούνται με 46-38.

Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο και με το καλημέρα, ο Σαβάνοβιτς πέτυχε το πρώτο του τρίποντο και μείωσε στους 5, για το 46-41. Ωστόσο, παρά τις προσπάθειες του παίκτη της Μπάγερν, η Τουρόβ ανέβασε τη διαφορά στους 10 και τη διατηρούσε μέχρι τα τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Μπάγερν με τον Στίματς μειώνει στον πόντο για το 60-59. Πάντα όμως οι Πολωνοί είχαν την απάντηση. Τέλος περιόδου με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 72-63.

Με 30 πόντους στην τέταρτη περίοδο η Μπάγερν έκανε τη μεγάλη ανατροπή και η Τουρόβ γκρέμισε ότι έχτιζε για 3 δεκάλεπτα. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Στο 5λεπτο πλησιάζουν τον πόντο (78-77) και με τις δύο ελεύθερες βολές του Μπράιαντ, 1.50 πριν το τέλος της αναμέτρησης, πέρασαν μπροστά. Η Τουρόβ είχε συμπληρώσει τα 5 φάουλ, οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και τελικά πήραν τη νίκη με 95-89.

Κορυφαίος για τη Μπάγερν ήταν ο ασταμάτητος Σαβάνοβιτς με 31 πόντους σε 26 λεπτά! Για τους φιλοξενούμενους σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Τζαραμάζ με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-46, 63-72, 95-89
Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 6 (1), Σάφαρτζικ 15 (3), Στάιγκερ, Ντέντοβιτς 2, Στίματς 12, Ζίρμπες 5 (1), Σαβάνοβιτς 31 (4), Γκαβέλ 9 (1), Τέιλορ 6 (1), Γιάγκλα, Μπράιαντ 9.
Τουρόφ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 4, Κούλιγκ 14 (1), Τσιλίνσκι 6 (2), Γιαραμάζ 16 (2), Βισνιέφσκι 2, Ντιλεβίτσζ 9 (2), Μολντοβεάνου 8 (2), Νίκολιτς 9, Τέιλορ 8 (1), Ράιτ 8, Ζιγκεράνοβιτς 5 (1).