Στην παράταση με Μπιέλιτσα δεύτερος ο «Ζοτς»

Με λέι απ του Μπιέλιτσα στο 1 δεύτερο πριν το τέλος της παράτασης η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε τη νίκη στη Βαρκελώνη κόντρα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με 91-89 και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς να μπορούν να χτίσουν διαφορές και φαινόταν πως το φινάλε θα ήταν συγκλονιστικό. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Μπογκντάνοβιτς για τη Φενέρ, ενώ από την άλλη μεριά Χουερτας και Τόμας ήταν οι τα “αφεντικά” της Μπαρτσελόνα.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, όπως και όλα δηλαδή, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με το δίποντο του Ζόριτς με 25-23. Εναλλαγές στο σκορ και μικρά σερί ήταν το σκηνικό που συνέθετε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Με επιμέρους σκορ περιόδου 17-14, υπέρ των Τούρκων οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 5 πόντους, για το 42-37.

Ο Ντόελμαν με το καλημέρα του ημιχρόνου μειώνει με τρίποντο, για να ακολουθήσει ο Μάριο Χεζόνια, βάζοντας μποστά τη Μπαρτσελόνα. Το 61-59 της τρίτης περιόδου αντικατοπτρίζει πλήρως το… αμφίρροπο της αναμέτρησης. Βέσελι και Γκάουντλουκ ανέλαβαν δράση και έβαλαν την ομάδα του Ζοτς μπροστά στα 8 πριν τη λήξη με 68-64. Ο Μπιέλιτσα με λέι απ φέρνει το ματς στα ίσια (79-79) στα 15” πριν τη λήξη. Στα 6 δεύτερα ο Χουέρτας δέχεται το στοπ από τον Βέσελι, ο οποίος πίανει τη μπάλα, ο Μπογκντάνοβιτς αστοχεί σε τρίποντο και οι δύο ομάδες οδηγούνται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Χουέρτας να ευστοχεί σε 2/2 βολές στα 4 δεύτερα για το 89-89, αλλά ο Μπιέλιτσα μίλησε στην εκπνοή και χάρισε τη νίκη στην Φενερμπαχτσέ.

Δεκάλεπτα: 23-25, 37-42, 61-59, 79-79, 89-91 (πρτ.).
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 12(1), Χεζόνια 12(4), Χουέρτας 25(2), Αμπρίνες 4, Σατοράνσκι 2, Πλάις 2, Τόμας 23, Λάμπε 2, Νάχμπαρ, Τόμιτς 7.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 12(2), Χίκμαν 11(2), Μπιέλιτσα 13(2), Ερντέν 9, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 23(3), Ζόριτς 4, Βέσελι 16, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 3(1).