Η Σαν Λορέντζο αντίπαλος της Ρεάλ

Πανηγυρικά στον τελικό του παγκοσμίου η Ρεάλ (VID)

Η Κρουζ Αζούλ στο… δρόμο της Ρεάλ!

Με αντίπαλο την Σαν Λορέντζο, η Ρεάλ Μαδρίτης θα διεκδικήσει το Παγκόσμιο στέμμα… Η ομάδα της Αργεντινής, που είχε κατακτήσει το τελευταίο Κόπα Λιμπερταδόρες, κατάφερε και νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων (γίνεται στο Μαρόκο) με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.δ.) την Όκλαντ Σίτι και έτσι πέρασε στον μεγάλο τελικό. Εκεί είχε περάσει από την Τρίτη η «βασίλισσα» (πρωταθλήτρια Ευρώπης)!

Η Σαν Λορέντζο μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ! Τελικά, το 1-0 έγινε στο 45’+2 με τον Μπαριέντος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός στο παιχνίδι έγινε πιο γρήγορος αφού και η κάτοχος του Κυπέλλου Ωκεανίας πίεσε. Η Όκλαντ σκόραρε μάλιστα στο 67’ με τον Μπερλάνγκα. Στη συνέχεια οι Νεοζηλανδοί κατάφεραν και κράτησαν το 1-1 μέχρι και το 90’… Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, η ομάδα της Αργεντινής έκανε το 90’+3 ο Μάτος. Με αυτό το γκολ η Σαν Λορέντζο κατάφερε να φτάσει στον μεγάλο τελικό…

Αναλυτικά για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων είχαμε:
Τρίτη
Κρουζ Αζούλ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (15’ Ράμος, 36’ Μπενζεμά, 50’ Μπέιλ, 72’ Ίσκο)
Τετάρτη
Σαν Λορέντζο-Όκλαντ Σίτι 2-1 παρ. 1-1 κ.δ. (45’+2 Μπαριέντος, 93’ Μάτος/67’ Μπερλάνγκα)

Για την 5η θέση την Τετάρτη είχαμε (έπαιξαν οι δυο χαμένες των μπαράζ για τα ημιτελικά):
ES Σετίφ- Γουέστερν Σίδνεϊ Γουον. 5-4 πεν. 2-2 κ.δ. (50’ αυτ. Μουλέν, 57’ Ζιάγα/5’ Κάστελε, 88’ Σάμπα)

****Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων παίζουν οι ομάδες που έχουν αναδειχθεί πρωταθλήτριες στις ηπείρου τους.