Με «φονιά» Κλέιζα η Αρμάνι έτρεχε με… 100

Η Τουρόβ υποδεχόταν τη Αρμάνι Μιλάνο στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη αποκλειστεί ενώ η Αρμάνι είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Με τον Λίνας Κλέιζα να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι με 29 πόντους και 5/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα, η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 101-96.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ιταλούς να είναι μπροστά με 22-17. Η Τουρόβ με τρίποντο του Μολντοβενου στα 6 λεπτά πριν το τέλος πήρε κεφάλι στο σκορ με 30-27 ωστόσο ο Κλέιζα με σουτ έξω από τα 6.75μ. βάζει ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά. Κλέιζα και Μέλι πήραν τη μπαγκέτα του σκοραρίσματος και το ημίχρονο βρήκε την Αρμάνι μπροστά με 47-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Νίλεβιτζ στα 5.24” πριν το τέλος της περιόδου μειώνει σε 56-53. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με την Αρμάνι να βασίζεται κυρίως στον Κλέιζα. Τέλος περιόδου με την Αρμάνι μπροστά με 72-66.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μία μικρή διαφορά αλλά με τους Ράιτ και Κούλιγκ η Τουρόβ έφερε το παιχνίδι στους 3 πόντους στα 3.24” πριν το τέλος. Το παιχνίδι έδειχνε πως θα είχε δραματικό φινάλε καθώς η Τουρόβ μείωσε στον πόντο για το 90-91. Η Αρμάνι πάντως ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και τελικά πήρε τη νίκη με 101-96.

Κίλερ ο Λίνας Κλέιζα που είχε 29 πόντους με 6 ριμπάουντ για την Αρμάνι. Καλό παιχνίδι από πλευράς Τουρόβ έκανε ο Κούλιγκ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-47, 66-72, 96-101

Τουρόφ (Μίοντραγκ Ραΐκοβιτς): Κόλινς 14 (1), Κούλιγκ 23 (3), Τσιλίνσκι 3 (1), Γιάραμαζ 12 (2), Ντίλεβιτς 12 (2), Μολντοβεάνου 11 (3), Νίκολιτς 2, Τέιλορ 6, Ράιτ 13 (1), Ζιγκεράνοβιτς

Αρμάνι Μιλάνο (Λούκα Μπάνκι): Ράγκλαντ 8 (1), Μπρουκς 14 (1), Τζεντίλε 11, Τζίλι 5, Τσερέλα 5 (1), Κλέιζα 29 (8), Τζέιμς 6, Χάκετ 6 (1), Μος 9 (2)