Η Ρεάλ ΟΑΚΑ, ο «Ντούντα» ΣΕΦ!

Με πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Μπουρούση και κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ νίκησε στο ντέρμπι της κορυφής του Α’ Ομίλου, στην Μαδρίτη, την Αναντολού Έφες (90-70) και θα βρεθεί αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο «Top 16».

Σε αντίθεση με την «Βασίλισσα», η ηττημένη Αναντολού Έφες θα συμπεριληφθεί στον όμιλο του Ολυμπιακού και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θα επιστρέψει ως αντίπαλος στο ΣΕΦ για πρώτη φορά μετά την κατάκτηση του τίτλου της Ευρωλίγκας το 2012 στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «πράσινοι», θα έχουν σίγουρα αντιπάλους στον Ε’ Όμιλο εκτός από την Ρεάλ, την Μακάμπι Τελ Αβίβ και την Γαλατάσαραϊ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν σίγουρα αντιπάλους στον ΣΤ’ Όμιλο την ΤΣΣΚΑ, την Αρμάνι Μιλάνο και την Έφες του Ίβκοβιτς.

Όσο για το ματς της Μαδρίτης, η κυριαρχία της «Βασίλισσας» στο δεύτερο μέρος και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 21-9), ήταν καθολική με τον Γιάννη Μπουρούση να κάνει νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και να δίνει, επίσης, 3 ασίστ, τον Ρούντι Φερνάντεθ να σκοράρει 17 πόντους, να παίρνει 5 ριμπάουντ και να κάνει 3 κλεψίματα και την Ρεάλ συνολικά να παίρνει 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και να επιβάλλει γρήγορο ρυθμό, τον οποίο δεν μπορούσε να ακολουθήσει η τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-43, 69-61, 90-70

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 10 (2), Ρούντι 17 (2), Νοτσιόνι 4, Καμπάτσο 2, Ματσιούλις, Ρέγiες 12, Αγιόν 10, Κάρολ 10 (2), Γιουλ 6, Μπουρούσης 19 (1 τρ., 10 ριμπ., 3 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, ΜακΓκραθ 2, Οσμάν 4, Περπέρογλου 11 (1 τρ, 3 ριμπ, 2 ασ.), Σάριτς 11 (2 τρ., 5 ριμπ., 8 ασίστ), Ντρέιπερ, Λάσμε 6, Κορκμάζ 7 (2), Τζάνινγκ 10, Κιλιτσλί 10, Μπιέλιτσα 9.