Άνετος ο ΠΑΟΚ στην Ορεστιάδα

Σοβαρός ο ΠΑΟΚ πέρασε “αέρας” από την Ορεστιάδα με 3-0 (17-25, 19-25, 18-25) και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη γηπεδούχο ομάδα και έφυγε με το τρίποντο μέσα από την ακριτική πόλη παραμένοντας αήττητος στα εκτός έδρας παιχνίδια. Αυτή ήταν και η 8η νίκη του ΠΑΟΚ σε σύνολο 9 αγώνων.

Στο πλευρό του ΠΑΟΚ βρέθηκαν και 100 περίπου οπαδοί που ταξίδεψαν από τις γύρω περιοχές για να ενισχύσουν την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Με τη σύμφωνη γνώμη της Αστυνομίας αλλά και της διοίκησης της Ορεστιάδας , ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ.Γιώργος Ανδρέου δέχθηκε να να αναλάβει την ευθύνη , να πληρώσει ο ίδιος τα εισιτήρια προκειμένου να επιτραπεί η είσοδος στο γήπεδο “Νίκος Σαμαράς” στους φίλους της ομάδας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με τους παίκτες του ΠΑΟΚ μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ να χτίζουν σταδιακά μια διαφορά ασφαλείας. Με ρίσκο και πίεση από τη γραμμή του σερβίς ο Δικέφαλος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη Ορεστιάδας. Με τον Κουρνέτα να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και Γκόμεζ , Σαφράνοβιτς να τον δικαιώνουν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-16 και 14-21. Με δύο πόντους από τον Ισραηλινό ακραίο οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 15-24 , με τον Εφραιμίδη να διαμορφώνει το τελικό 17-25 με σχετική άνεση.

Με τον αέρα της κατάκτησης του πρώτου σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και με πρωταγωνιστές τους Γκόμεζ, Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 6-8. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και με κάποια λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους που είχαν ως κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Λούνα να ισοφαρίσουν σε 9-9 και να προηγηθούν με 12-10 . Με δύο πόντους από Γκόμεζ και Μουρ ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 12-12 και 14-14. Με τον Ντίνα στο δεύτερο σετ να είναι πανταχού παρών στο μπλοκ και να σταματάει δύο φορές σερί τον Λούνα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 15-17. Ο Γκιγιέρμε μείωσε προσωρινά σε 16-17 και ο Ριζόπουλος ισοφάρισε σε 17-17. Με τον Σαφράνοβιτς να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 17-22.

Ο Ριζόπουλος μείωσε σε 19-23 αλλά με επίθεση του Γκόμεζ και άσο του ίδιου παίκτη ο Δικέφαλος έκανε το 0-2 (19-25).

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ. Η Ορεστιάδα κατάφερε να ακολουθήσει τον ΠΑΟΚ μέχρι και το 7-8. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι πάτησαν γκάζι και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των γηπεδούχων ξέφυγαν με 9-14. Με καλή άμυνα , σταθερή υποδοχή , ρίσκο από το σερβίς και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση ο Δικέφαλος διεύρυνε και άλλο τη διαφορά για το 13-17. Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να φθάνει με σχετική άνεση στο 18-25 και στη νίκη με 0-3.

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 23 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 18-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 12 (12/30 επ), Αλεξάντροφ 1 (1 μπλοκ, 33% υπ – 0% άριστες), Τόμσον 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/18 επ, 80% υπ – 60% άριστες) / Βλασακίδης (λ, 56% υπ – 44% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ – 26% άριστες), Γκιγιέρμε 2 (2/5 επ, 53% υπ – 41% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Ντίνας 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 άσσος), Μουρ 5 (5/9 επ), Γκόμεζ 28 (26/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 8 (8/17 επ, 65% υπ – 24% άριστες), Σαφράνοβιτς 12 (10/18 επ, 2 άσσοι, 69% υπ – 56% άριστες) / Γκαράς (λ, 85% υπ – 54% άριστες), Παντακίδης, Σαμπάνης