Νίκες για Άγιαξ και Φέγενορντ

Άγιαξ και Φέγενορντ πήραν δύσκολες εκτός έδρας με 2-0 και 1-0 κόντρα σε Μπρέντα και Εξέλσιορ για την 7η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, αλλά αυτό που μετράει και για τις δυο ομάδες είναι η κατάκτηση της νίκης! Ένα… ημίχρονο ήταν αρκετό για να φτάσει τη Φίτεσε στο 3-0 εντός κόντρα στην Χεράκλες…

Ο Άγιαξ, εμφανώς επηρεασμένος από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο με το «βαρύ» 0-4 εντός, πήρε την επιτυχία με δυο γκολ με γκολ μετά από το 83 και μετά. Έτσι, ο πρωταθλητής έμεινε για 12η αγωνιστική χωρίς ήττα με 9-3-0 και μείωσε στο -4 από την κορυφή και την Αϊντχόφεν. Η Εξέλσιορ έμεινε για 7η αγωνιστική χωρίς νίκη (0-4-3) και με 17 πόντους, είναι στο +1 από τις επικίνδυνες θέσεις! Να θυμίσουμε ότι μεσοβδομάδα θριάμβευσε με 6-0 εντός της Μπρέντα για το Κύπελλο…

Από την έδρα της Μπρένμτα πέρασε η Φέγενορντ, η οποία με το 1-0 επέστρεψε στις νίκες (είχε προηγηθεί η ήττα με 4-3 εκτός από την PSV) και είναι στην 3η θέση. Με την γηπεδούχο να είναι στην προτελευταία θέση με 13 πόντους…

Η Φίτεσε επικράτησε εντός έδρας της Χέρακλες με 3-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Με 22 πόντους είναι στο -2 από την 8η θέση. Με την φιλοξενούμενη να χάνει μετά από σερί 3-1-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 25′ ο Τραορέ και στο 32′ ο Λάιμπαντ “έγραψε” το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Τραορέ δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 45′.

Αναλυτικά για την 17η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:
Παρασκευή
Χέρενφεν – Ντεν Χάαγκ 0-0
Σάββατο
Καμπούρ – Τσβόλε 2-1 (57’ Βαν ντε Στρικ, 89’ πεν. Μπέκερ/19’ Λαμ)
Ντόρντρεχτ – Γκρόνινγκεν 1-1 (83’ Γκόσενς / 45’ Ντε Λέου)
Αϊντχόφεν – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 5-0 (14’ Αρίας, 33’, 79’ Ντεπάι, 90’ Λοκάντια, 90’+1 Γιόζεφζουν)
Άλκμααρ – Ουτρέχτη 0-3 (11′, 28′ Ντούπλαν, 37′ Ντιέρμερς)