Επικράτησε του Παναθηναϊκού ο Εθνικός

Την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και μάλιστα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague.

Η ακριτική ομάδα έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο εφετινό πρωτάθλημα και μετά την ήττα από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο επέστρεψε στις επιτυχίες και κλείνει ιδανικά το 2014. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 5η ήττα στο πρωτάθλημα και 4η συνεχόμενη και διατηρήθηκε στη 5η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς.

Με πασαδόρο τον Σταύρο Κασαμπαλή (ο Ζάρκο Κίσιτς ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στη μέση κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης) και με εκπληκτικό σερβίς ο Eθνικός πήρε τη νίκη. Ο Παναθηναϊκος πάλεψε για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε παρότι σε όλα τα σετ ήταν ανταγωνιστικός αλλά η υποδοχή του ήταν κακή και δεν επέτρεψε σε ανάπτυξη. Μέτρια ήταν και η υποδοχή του Εθνικού αλλά ο Κασαμπαλής μαζί με τους Τσουκ, Άντριτς, Δαλακούρα έκαναν την διαφορά στον αγώνα.
Το 1ο σετ ήταν το σετ των ανατροπών. Ο Εθνικός με σερί 4-0 προηγήθηκε 10-5, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε από τα 9 μέτρα και πήρε προβάδισμα 12-11. Εκεί ήταν η σειρά του Άντριτς να κάνει το δικό του σερί με το εντυπωσιακό 6-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-12. Νέα απάντηση από τον Παναθηναϊκό με τα σερβίς του Καμίνσκι. Με σερί 6-0 οι πράσινοι πέρασαν πάλι μπροστά 18-17 και εκεί έγινε μάχη πόντο πόντο. Ο Δαλακούρας με επίθεση και ο Καμίνσκι με άουτ επίθεση διαμόρφωσαν το 22-20, ο Πρωτοψάλτης μείωσε (22-21) και ο Εθνικός με ρεσιτάλ από Τσουκ και Κασαμπαλή πήρε τρεις πόντους και τελείωσε το σετ 25-21 εν μέσω αποθέωσης.

Εντυπωσιακά μπήκε ο Εθνικός στο 2ο σετ και συνεχίζοντας με φοβερά σερβίς από τον Άντριτς ξέφυγε 9-4 και αργότερα με 16-8. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε αλλαγή τον Καμίνσκι με τον Αριστόπουλο, οι πράσινοι βελτίωσαν την υποδοχή τους και σταδιακά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με αρχικό σερί 4-0 (16-12) και στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά στον πόντο 22-21 με πολύ καλές ενέργειες από Πρωτοψάλτη και Χόι. Ο Εθνικός φάνηκε να ζει πάλι τον… εφιάλτη των ανατροπών αλλά ο Δαλακούρας και τα μπλοκ άνοιξαν το δρόμο προς την κατάκτηση και του 2ου σετ με 25-22.

Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ έως και το 12-12. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και με επίθεση του Κουκ προηγήθηκε 13-12. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 3-0 με μπλοκ του Μιχάλι και δύο λάθη του Καμίνσκι και πήρε προβάδισμα 15-13. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Πρωτοψάλτη να κάνει τα πάντα σε υποδοχή και επίθεση προηγήθηκαν 19-18. Ένα μπλοκ του Πανταλέων πάνω στον Άντριτς ανέβασε το σκορ στο 20-18 αλλά εκεί ο Εθνικός έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Με δύο επιθέσεις του Τσουκ και μία του Άντριτς ο Εθνικός πέρασε μπροστά 21-20. Ο Κουκ ισοφάρισε αλλά ο Εθνικός με τον Άντριτς στο σερβίς έκανε σερί 4-0 και με 25-21 έφτασε στο 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 15  μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 21 (14/31 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 47% υπ – 26% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/2 επ, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 7 (7/15 επ, 63% υπ – 47% άριστες), Άντριτς 16 (7/15 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 67% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 2 (1/11 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 13 (13/23 επ, 83% υπ – 67% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ – 25% άριστες), Χόι 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 73% υπ – 46% άριστες), Αδαμόπουλος, Αριστόπουλος 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ)