Ολυμπιακός και… με διακοπή ρεύματος

Με πρωταγωνιστή ήταν πρώην παίκτη του Φοίνικα, τον Ουκρανό Αντρί Ντιάτσκοφ και τον Κάρσον Κλαρκ να κάνει την πιο παραγωγική εμφάνιση του, ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ σημειώνοντας την δέκατη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volleyleague.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από την 40λεπτη διακοπή ρεύματος που σημειώθηκε στο 1ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 20-18 για τον Φοίνικα. Μπροστά στον κίνδυνο της αναβολής οι αρχηγοί των δύο ομάδων σε συνεννόηση με τους διαιτητές αλλά και την Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΣΑΠ αποφάσισαν μάλιστα πως εάν δεν διορθώνονταν η βλάβη ο αγώνας θα γίνονταν την Δευτέρα στις 15.30. Τίποτα απ΄όλα αυτά δεν έγινε, το ρεύμα επανήλθε και ο Φοίνικας συνεχίζοντας τον καλό ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Ντόκιτς πήρε το 1ο σετ.

Η αλλαγή περιστροφής που έκανε ο Καζάζης σε συνδυασμό με την βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο στα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό που με σταθερό ρυθμό στα υπόλοιπα σετ πήρε τη νίκη και έτσι διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Το εάν θα συνεχίσει να έχει συγκάτοικο θα το μάθει αύριο μετά τον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά. Να σημειωθεί πως στον Φοίνικα δεν αγωνίστηκε ο Ηλίας Λάππας και βασικοί ήταν ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος και ο Λετονός Ρέινις Πέκμανς που έκανε ντεμπούτο.
Οι «άγριες» διαθέσεις του Φοίνικα φάνηκαν από το 1ο σετ όταν προηγήθηκε 7-3 και 13-8 με μίνι σερί από τα σερβίς του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κλάρκ και τον άσσο του Χριστοφιδέλη για να μειώσει στον πόντο, όμως, ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα με τον πολύ καλό Παπαδόπουλο και το άουτ του Κλαρκ (20-18). Εκεί έγινε η διακοπή.

Όταν ο αγώνας άρχισε πάλι ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε με τον Ντιάτσκογ 20-19 αλλά ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς και πρώτου χρόνο του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Παπαδόπουλου κράτησε τη διαφορά και πήρε το σετ 25-23.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 και είχε συνέχεια το προβάδισμα με 4-5 διαφορά. Με τον Ντιάτσκοφ να «λύνεται»» στην επίθεση και τον Χριστοφιδέλη να ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός έκανε το 19-14 και πήρε εύκολα το σετ 25-17 για το 1-1.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-1 και 9-2. Ο Φοίνικας μείωσε σε 13-11 με σερβίς του Πέκμανς. Οι συριανοί ισορρόπησαν τον αγώνα μέχρι που ο Κλαρκ «ξέσπασε» από το σερβίς για το 20-15 και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε και το 2ο σετ 25-19.
Προβάδισμα με 5-1 χάρις τα σερβίς του Προύσαλη πήρε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν συνέχεια το προβάδισμα με διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων, ενώ μετά από δύο λάθη των συριανών η διαφορά ανέβηκε στο +7 (20-13) και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις Ντιάτσκοφ και Κλαρκ.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 25-19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ – 54% άριστες), Ντιάτσκοφ 24 (22/35 επ, 2 άσσοι, 48% υπ – 40% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κλαρκ 21 (19/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ – 57% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 1 (1/2 επ), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτι

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ – 43% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (3/4 επ), Χρ. Παπαδόπουλος 10 (5/7 επ, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (17/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Π. Παπαδόπουλος 13 (12/33 επ, 1 άσσος, 45% υπ – 31% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 42% υπ – 42% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσης