Ο Παμβοχαϊκός 3-0 την ΑΕΚ παρουσία Κριστόφ

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ σε αγώνα που έγινε στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση καθώς οι υπεύθυνοι του τμήματος της ΑΕΚ δεν είχαν τα δελτία των εφήβων για να συμπληρώσουν 9 αθλητές στο φύλλο αγώνα. Τα προσκόμισαν ένα λεπτό πριν τις 19.00 και μέχρι να γραφτούν τα ονόματα στο φύλλο αγώνα η αναμέτρηση ξεκίνησε στις 19.15. Ήταν τα δελτία των Bασίλη Τσάλα, Λευτέρη Καραγιώργου, Δημήτρη Απερανθείτη, ενώ η ΑΕΚ δε μπόρεσε να ολοκληρώσει εγκαίρως τη μεταγραφή του Δημήτρη Χατζόπουλου που ήταν στο γήπεδο και έκανε προθέρμανση.

Την ΑΕΚ κοουτσάρισε πρώτη φορά ο Ζήνων Ζοφόλης, ενώ στην εξέδρα βρέθηκε ο Βούλγαρος Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος έφτασε από την πατρίδα του σήμερα και από την Τρίτη θα πιάσει δουλειά προκειμένου να αλλάξει το κλίμα στην ΑΕΚ.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς που τον ανέβασαν στους 15 συνολικά και στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα -3 από την Κηφισιά που βρίσκεται στην 4η θέση.

Με τον Ασπιώτη σε μεγάλα κέφια και το μπλοκ των Κανέλλου, Παπαδόπουλου να κυριαρχεί ο Παμβοχαϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλα τα σετ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 4-2 και άρχισε να αυξάνει τη διαφορά μέχρι το 12-9. Εκεί έκανε σερί 4-0 και ανέβασε τη διαφορά στο 16-9. Η ΑΕΚ χωρίς ψυχολογία και λύσεις στην επίθεση δε μπορούσε να τελειώσει ακόμα και τους εύκολους πόντους και ο Παμβοχαϊκός τελείωσε το σετ 25-14 με δύο πόντους του Στεβάνοβιτς.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου η ΑΕΚ έμεινε κοντά μέχρι το 6-7 αλλά με τον Ασπιώτη και τον Στεβάνοβιτς να παίζουν χωρίς αντίπαλο και να οικοδομούν διαφορά με 17-12. Εκεί δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Ανδρεάδης για διαμαρτυρία, αλλά στον αγώνα δεν άλλαξε τίποτα. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε σταθερά το προβάδισμα με 19-3, 22-16 και 24-19. Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-21 αλλά ο Στεβάνοβιτς έβαλε τέλος στο σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 7-1 και 14-6, ενώ μετά από διαδοχικά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ η διαφορά άνοιξε στο +15 (23-8). Μπροστά στο ενδεχόμενο να τελειώσει η ΑΕΚ το σετ με μονοψήφιο αριθμό πόντων οι Οικονόμου, Ανδρεάδης και ένα άουτ του Παπαδόπουλου το σκορ μειώθηκε σε 24-11. Με επίθεση πρώτου χρόνου του Παπαδόπουλου ο αγώνας τελείωσε 25-11.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 21-25, 11-25)

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρόλογας 0 (0/6 επ, 57% υπ – 32% άριστες), Οικονόμου 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Ίλιτς 9 (9/28 επ), Ραντούνοβιτς 4 (2/18 επ, 2 μπλοκ,80% υπ – 33% άριστες), Δημητρούδης 3 (3/5 επ), Ανδρεάδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος) / Γκούζντα  (λ, 58% υπ – 42% άριστες), Μιχαλόπουλος 0 (0/4 επ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 18 (15/23 επ, 3 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 8 (8/13 επ, 18% υπ – 9% άριστες), Παπαδόπουλος 11 (4/9 επ, 7 μπλοκ), Κανέλλος 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νέμεθ 4 (4/8 επ,) / Ζήσης (λ, 71% υπ -53% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης 2 (μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/6 επ), Πετούσης.