Νίκη-χρυσάφι σε…10 λεπτά σοβαρής απόδοσης!!!

31 Δεκεμβρίου 2014

ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ είναι η αποψινή νίκη του Παναθηναικού επί της Μακάμπι, στην πρεμιέρα του ΤΟΡ16 της Ευρωλίγκας. Στην κυριολεξία και με την πλήρη έννοια της λέξης!!!

Κι αυτό γιατί ο εξάστερος κατάφερε απόψε, με το 83-76, πολλά και σημαντικά, που σίγουρα θα φανούν στη συνέχεια του τουρνουά:

** διατήρησε την εξαιρετικά θετική «αύρα» της έδρας του, η οποία αποτελεί πλέον το βασικό εφαλτήριο για την επίτευξη των στόχων του,
** ξεκίνησε νικηφόρα στον όμιλο και μάλιστα απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου,
** νίκησε μια ομάδα που έχει ακριβώς τους ίδιους στόχους με κείνον,
** τόνωσε την αυτοπεποίθηση του «γυρίζοντας» ένα ματς που έχανε επί 35 λεπτά και μέχρι και με -14,
** έπεισε για το βάθος και την ποιότητα του ρόστερ του, αφού κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά με μόνον τον Γκιστ, το Νέλσον και (στο τέλος) τον Σλότερ σε καλή μέρα,
** πέτυχε διαφορά 7π, η οποία προφανώς είναι εύθραυστη ενόψει της ρεβάνς, αλλά σε κάθε περίπτωση του δίνει τη δυνατότητα να «πολεμήσει» στο Τελ Αβίβ.

Όλα αυτά είναι –πιστεύω- πολύ σπουδαία για το τριφύλλι, καθώς προσθέτουν καταρχήν σημαντική υπεραξία στην προσπάθεια και την ψυχολογία της ομάδας. Χώρια την βαθμολογική συγκομιδή στο ξεκίνημα μιας δύσκολης φάσης, ενός πολύ ανταγωνιστικού ομίλου, στον οποίο κάθε εντός έδρας απώλεια μπορεί να είναι καταδικαστική, όπως εξαρχής έχουμε τονίσει.

Κι όλα αυτά ενώ, αν υποθέσουμε πως η καλή μέρα φαίνεται… από το πρωί, το ξεκίνημα του Παναθηναικού απέναντι στην Μακάμπι προδίκαζε από… πρωτοχρονιάτικο θρίλερ και δύσκολη βραδιά έως αγωνιστική τραγωδία!!

Κι αυτό γιατί οι πράσινοι -στα πρώτα 30 λεπτά- ήταν πραγματικά κακοί σε όλους τους τομείς: παρασύρθηκαν στον αργό ρυθμό της Μακάμπι, μπήκαν σε μια λογική «1 εναντίον 1» σε άμυνα κι επίθεση, η οποία ευνοούσε απόλυτα τους Ισραηλινούς με το καθαρά αμερικάνικο στυλ παιχνιδιού, έπαιξαν κακή άμυνα στα ατομικά μαρκαρίσματα κι είχαν αργή ομαδική αλληλοκάλυψη, επέδειξαν ελάχιστη ομαδικότητα στην επίθεση, όπου αναλώθηκαν σε βιαστικές, ατομικές επιθέσεις και –τέλος- ηττήθηκαν κατά κράτος στο ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του ματς ήταν μάλιστα συνολικά και πραγματικά… ανησυχητική: ο ρυθμός δεν άλλαζε, παρά την είσοδο στο ματς των Νέλσον, Γκιστ και Μαυροκεφαλίδη και το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Ιβάνοβιτς, με την Μακάμπι να φτάνει μόλις στο 13 ΄ σε διαφορά 14π (18-32) και τους πρασίνους να δείχνουν ασυνήθιστα αργές επιστροφές στην άμυνα και πρωτοφανή έλλειψη υπομονής στην επίθεση και ενέργειας συνολικά στο παρκέ, και απέναντι σε μια ιδιαίτερη κινητική ζώνη του Γκούντες.

Ειλικρινά δε αδυνατώ να θυμηθώ τον Παναθηναικό τόσο «άτονο» και «πλαδαρό», σε σημείο που οι αντίπαλοί του να δείχνουν… προικισμένοι αμυντικοί, κάτι που φυσικά δεν έχει ιστορικό παρελθόν… Το αριθμητικό αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν καταλυτικό στην εξέλιξη του πρώτου μέρους: 18-11 ριμπάουντς για την «ομάδα του λαού», 63% στα σουτ (!) και απόλυτη πρωτοπορία, ενώ οι πράσινοι είχαν σουτάρει 13 βολές και οι κίτρινοι μόλις…4 και το κοντράστ στα λάθη ήταν 4-7 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Ένα ξέσπασμα στα τέλη της 2ης περιόδου, που έδωσε ελπίδες στον Παναθηναικό, καθώς βρήκε ρυθμό στην άμυνα, αναγκάζοντας τη Μακάμπι να κυκλοφορεί με δυσκολία τη μπάλα και να σουτάρει υπό ασφυκτική πίεση, και συγχρόνως «το χέρι του» στο τρίποντο –το «βαρόμετρο» των φετινών του αποδόσεων και αποτελεσμάτων-, έφερε μεν τη διαφορά στο καλάθι (39-41) στο 19’, στους 4π στο ημίχρονο (39-43), αλλά και στο 43-43, για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του ματς, ωστόσο ο αμυντικός απολογισμός του τριφυλλιού εξακολουθούσε να αποτελεί σε … βάθος χρόνου την «αχίλλειο πτέρνα» του…

Κι αυτό γιατί ο «βομβαρδισμός» από τα 6.75μ , απόρροια της κάκιστης άμυνας του τριφυλλιού κύρια στην περιφέρεια και στο «1 εναντίον 1», το οποίο με… ευλάβεια ακολουθούσαν κι επέβαλλαν οι αντίπαλοί του, έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να ξαναπάρει προβάδισμα 10π (54-64) , καθώς οι παίκτες της σούταραν με 69% μετά από 28 λεπτά παιχνιδιού!
Κι όμως αυτός ο κακός Παναθηναικός πήγε στον πάγκο στον 30΄με μόλις -4 (60-64), κι αυτό ήταν ίσως το «κλειδί» της πίστης στην ανατροπή και τη νίκη.

Ο Παναθηναικός κατάφερε επιτέλους να βελτιωθεί στην 4η περίοδο και παρά την κάκιστη επίδοση στο ριμπάουντ (21-29), με κορυφαίο αγωνιστικά και «σημαιοφόρο» στην αντεπίθεση τον Γκιστ, ομαδικό πνεύμα στην επίθεση, αλλά και άμυνα για… σεμινάριο, προηγήθηκε στο 35΄70-68 και μ ένα συνολικό σερί 23-12 «έκλεψε τη νίκη» από τους Ισραηλινούς, οι οποίοι μάλλον θα δουν πολλές φορές το βίντεο για να αντιληφθούν… πως έχασαν!!!

Δεν είναι κι εύκολο άλλωστε, σ αυτό το επίπεδο, να κερδίζει κανείς με… μόλις 10 λεπτά αξιοπρεπούς απόδοσης!

Καλή, δημιουργική και γεμάτη υγεία χρονιά εύχομαι σε όλους μας και όλους σας!!!!