Μίλησε η πράσινη καρδιά!

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι με 83-76 και μπήκε με το… δεξί στον 5ο όμιλο του Top16 της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά, με τη Μακάμπι να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παίρνοντας έτσι τον έλεγχο του αγώνα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 19-15. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Μακάμπι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ, όμως ο Παναθηναϊκός συνήλθε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά στο -4 (39-43) με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Στην 3η περίοδο τα λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού και οι επιπόλαιες επιθέσεις συνεχίστηκαν, όμως η Μακάμπι δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Έτσι το τριφύλλι παρέμεινε κοντά στο σκορ, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τους Ισραηλινούς με 64-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο ματς. Οι πράσινοι με καλές άμυνες δεν επέτρεψαν στη Μακάμπι να βρει εύκολα καλάθια. Η επίθεση από ένα σημείο κι έπειτα ξεμπλόκαρε με πρωταγωνιστές τους Σλότερ, Γκιστ και Μπατίστα κι ετσι ήρθε η νίκη με 83-76.

Οι πράσινοι άρχισαν με αυτόν τρόπο με το δεξί την πορεία τους στο Top-16, θέτοντας με το… καλημέρα τις βάσεις για πρόκριση στην 8άδα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χέινς 9 (2), Ραντλ 18, Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14, Κοέν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.