Η Μάλαγα κέρδισε και την Ρεάλ, ήττα για «Μπάρτσα»

Τα…δόντια και της και την Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε η Μάλαγα, καθώς για την 14η αγωνιστική πέτυχε νέα μεγάλη νίκη στην παράταση με 99-92 (77-77 κ.α.), με τη «βασίλισσα» να χάνει για 2ο σερί αγώνα, αφού είχε προηγηθεί και η ήττα από τη Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη.
Η Ουνικάχα απομακρύνθηκε έτσι ακόμα περισσότερο από τους διώκτες της, καθώς έχασε και η Μπαρτσελόνα εκτός έδρας από την Ομπραντόιρο! Συντριβή για την Λαμποράλ Κούτσα από τη Σαραγόσα!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που χρειάστηκε η παράταση για να βγει νικήτρια, η Μάλαγα πήρε πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στη «βασίλισσα». Κορυφαίοι από την προσεχή αντίπαλο των «ερυθρολεύκων» ήταν οι Βάσκεθ και Γκρέιντζερ με 23 και 21 πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης (έχει επιστρέψει από τον τραυματισμό του) δεν σκόραρε. Από την Ρεάλ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 24 πόντους.
Στα 14’’ πριν από το τέλος της παράτασης με το σκορ στο 94-92 ο Σέρχιο Γιουλ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Τούλσον κι ο Φελίπε Ρέγιες δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Έτσι, το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 99-92.
Τα δεκάλεπτα: 17-29, 46-48, 57-62, 77-77, 99-92
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 2, Βασιλειάδης, Τούλσον 15, Τόμας 10 (2), Σουάρες 6, Γκρέιντζερ 21 (2τρ., 10ασ.), Βάσκεθ 23 (10ριμπ.), Κουζμίνσκας 8, Στέφανσον, Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 10.
ΡΕΑΛ Μ. (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 24 (3), Νοτσιόνι 9 (1), Καμπάτσο 2, Ματσιούλις 5 (1), Ρέγιες 10 (12ριμπ.), Ροντρίγκεθ 11 (2), Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης 6, Μεϊρί 3.

Η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη στο classico με την Ρεάλ, την… πάτησε εκτός με την Ομπραντόιρο, Η ΟΠΟΊΑ επικράτησε εντός έδρας με 79-67 των «μπλαουγκράνα» υποχρεώνοντας τους στην 4 φετινή τους ήττα. Ο Κλέμπερ με 23 πόντους ήταν αυτός που «σκότωσε» την αντίπαλο του Παναθηναϊκού, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 9. Από τους Καταλανούς ξεχώρισε ο Ντόελμαν με 17 πόντους. Η Λαμποράλ Κούτσα συνέχισε την… κατηφόρα, καθώς έπεσε στην 12η θέση της βαθμολογίας της ACB, μετά και την «βαριά» ήττα με 105-94 από την Σαραγόσα.

Η Μπανταλόνα έχασε εκτός από την Βαλένθια, η οποία νίκησε με 83-66 και επανήλθε στον δρόμο των επιτυχιών, μετά την ήττα από την Χιποσκούα. Η τελευταία πέρασε κι από την έδρα της Φουενλαμπράδα με 76-65 και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή της στην κατηγορία. Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Μανρέσα με 80-72 κόντρα στη Σεβίλη, στο ντέρμπι των ουραγών.