Με… μαέστρο τον Σπανούλη νίκη «χρυσάφι»!

Με… μαέστρο τον Βασίλη Σπανούλη (11 πόντοι και 10 ασίστ) ο Ολυμπιακός έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Top 16 πετυχαίνοντας πολύτιμη νίκη στην Μάλαγα (69-61)!

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα χωρίς καλές επιστροφές στην άμυνα και η Μάλαγα με τρίποντο του Τούλσον προηγήθηκε με 7-2 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο και το 10-4 για τους γηπεδούχους από βολή του Κουζμίνσκας, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα τους με την παρουσία του Όλιβερ Λαφαγιέτ στην πεντάδα και με τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ και πέντε σερί πόντους του Ματ Λοτζέσκι (καλάθι και τρίποντο) που ήρθε από τον πάγκο ισοφάρισαν σε 12-12 λίγο πριν το 8’. Ο Ολυμπιακός είχε εγκλωβίσει την επίθεση της Μάλαγα και με άλει ουπ κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ από ασίστ του Βασίλη Σπανούλη σχεδόν με την εκπνοή του δεκάλεπτου, τελείωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα (14-12).

Με σουτ του Λαφαγιέτ και βολή του Γιώργου Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 5 (17-12) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, με συνολικό σερί 8-0. Με δύο άλει ουπ καρφώματα του Χάντερ από ασίστ του Σλούκα και τρίποντο του Λαφαγιέτ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 7 (24-17) στο 13’. Με διείσδυση του Σλούκα και τρίποντο του Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 8 (29-21) 2’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου ημίχρονου.

Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Ολυμπιακός δέχθηκε σερί 6-0 από την ισπανική ομάδα, που πλησίασε στο καλάθι (29-27 με 1’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους). Με δύο βολές του Φραν Βάσκεθ η Μάλαγα μείωσε ακόμη και στον πόντο (30-29), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με δύο βολές του Πρίντεζη 44’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, τελείωσαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα τριών πόντων (32-29) απέναντι στους γηπεδούχους, που σκόραραν κυρίως με βολές (18/22) και είχαν μόλις 5/29 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο! Η άμυνα του Ολυμπιακού μετά τα πρώτα λεπτά και με την συμβολή του Λαφαγιέτ λειτούργησε πολύ καλά, αλλά η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε στην επίθεση να αξιοποιήσει την αμυντική προσπάθεια του πρώτου μέρους και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σημαντική διαφορά.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η τρίτη περίοδος. Η Μάλαγα σκόραρε κυρίως με βολές, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» άστοχοι από μακριά, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν διαφορά στο σκορ. Με γκολ φάουλ του Πρίντεζη και καλάθι του Χάντερ ξέφυγαν με 6 (39-33) στα πρώτα δυόμισι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με νέο καλάθι του Πρίντεζη με 7 (43-36) λίγο μετά το 25’, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 πλησίασαν στο καλάθι (43-41) 2’ και 47’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.