Σούπερ «διπλό» για τη Νίζνι στο Μιλάνο

Μεγάλη νίκη με 20 πόντους διαφορά πήρε η Νίζνι στο Μιλάνο επί της Εμπόριο Αρμάνι, επικρατώντας με 79-59, στη πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Top 16.

Όλα άρχισαν καλά για την Αρμάνι Μιλάνο στο παιχνίδι, καταφέρνοντας στην αρχή του αγώνα και μέχρι το ημίχρονο να έχει τον έλεγχο και μια διαρκή μικρή διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Νίζνι με μια λυσσασμένη αντεπίθεση “σφυροκόπησε” τους γηπεδούχους ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι στην 3η περίοδο η ρωσική ομάδα πέτυχε 28 πόντους, έναντι 9 της γηπεδούχου. Η τέταρτη περίοδο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τη διαφορά να κλειδώνει στο +20 για τους φιλοξενούμενους. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρότσεστι και Τόμπκινς με 19 πόντους έκαστος. Για την ιταλική ομάδα ξεχώρισε ο Μπρουκς με 18 πόντους το ενεργητικό του.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 35-31, 44-59, 59-79.

Αρμάνι: Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 18 (1), Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2, Μέλι 2, Κλέιζα 5 (1), Μίτσαμ, Τζέιμς 8, Χάκετ, Μος 5, Σάμουελς 8

Νίζνι: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 18, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Πατσάτσια, Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 15 (2), Ρότσεστι 19 (3), Τόμπκινς 19 (1), Γκολόβιν