Ξέφυγε η Λαμία, «κόλλησε» ο Ολυμπιακός

Την διαφορά της από τον δεύτερο της βαθμολογίας Ηρακλή αύξησε η Λαμία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε εντός έδρας του Αιγινιακού με 2-1 στην αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική στον Βόρειο Όμιλο της Football League και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από τον “Γηραιό”, ο οποίος πάντως έχει ματς λιγότερο. Το σκορ για τη Λαμία άνοιξε μόλις στο 1′ ο Φατιόν και στο 43′ ο Γκούρμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 67′ με τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ευκαιρία να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας έχασε ο Ολυμπιακός Βόλου. Αν και προηγήθηκαν εκτός έδρας κόντρα στον Φωκικό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου στο 64′, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Καλλέργη.

Πολύτιμο “τρίποντο” με το οποίο ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη πανηγύρισε ο Πιερικός καθώς επικράτησε στην Κατερίνη επί του Εθνικού Γαζώρου με σκορ 1-0 με το “χρυσό” γκολ του Ελιομάρ στο 42′. Αντίθετα, η Ζάκυνθος “κρατούσε” μέχρι τις καθυστερήσεις σπουδαία νίκη στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα όμως, στο 92′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο Νότιο Όμιλο ο Άλιμος στέρησε την δυνατότητα στην Ερμιονίδα να “σκαρφαλώσει” στην 4η θέση της βαθμολογίας καθώς επικράτησε εντός έδρας με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Παβίσεβιτς στο 20′ αλλά η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους αφού στο 38′ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ιωάννου και στο 47′ ολοκλήρωσαν την ανατροπή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαγανά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεριέ “έγραψε” στο 3-1 και η Ερμιονίδα μείωσε στο 85′ για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 3/1
Ηρακλής Ψαχνών-Αχαρναϊκός 0-2 (19′ Ιορδανίδης, 39′ Ταμπάκης)

Κυριακή 4/1
Πανηλειακός – ΑΕΚ (Ματαιώθηκε)
Καλλιθέα – Φωστήρας 1-0 (23′ Πίκολο)
Άλιμος – Ερμιονίδα 3-2 (38′ Ιωάννου, 47′ πεν. Σαγανάς, 51′ Μπεριέ – 20′ Παβίσεβιτς)
Παναιγιάλειος – Επισκοπή 0-0
Παναχαϊκή – Απόλλων Σμύρνης (18:00)