«Πάγωσε» η Μαρσέιγ στις γαλλικές Άλπεις

Με μια μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της Κυριακής για τους «64» του Κυπέλλου Γαλλίας, καθώς η Μαρσέιφ αποκλείστηκε στις γαλλικές Άλπεις από την Γκρενόμπλ (παίζει στην γ’ κατηγορία) με 5-4 στα πέναλτι . Οι Μασσαλοί παρότι προηγήθηκαν τρεις φορές, ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στην κανονική διάρκεια και 3-3 στην παράταση, ενώ στα πέναλτι η γηπεδούχος κατάφερε να φτάσει στην ιστορική πρόκριση. Πέρασαν στους «32» του θεσμού Μονακό, Σεντ Ετιέν, Λιόν, Μπορντό, Ρεν, Γκινγκάμπ, έμεινε εκτός και η Καέν!

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε δυο φορές με τον Ζινιάκ στο 5’ και στο 32’, αλλά η γηπεδούχος ισοφάρισε ισάριθμες με τους Νασραλά (9’) και Χατσι (47’). Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της κανονικής διάρκεια. Οι Μασσαλοί πήραν ξανά προβάδισμα με τον Αγιού στο 98’, αλλά η Γκρενόμπλ δεν είχε πει την τελευταία της «λέξη» και ισοφάρισε σε 3-3 σερί στο 119’ με τον Μπεντριγκά! Έτσι, οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι… Με τη γηπεδούχο να φτάνει στην ιστορική νίκη με 5-4!!!

Η Μονακό νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Νιμ. Ο Σίλβα στο 33’ άνοιξε το σκορ και ο Ζερμέν στο 90’+5 διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σεντ Ετιέν, χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Νανσί και να επικρατήσει 1-0 (0-0 κανονική διάρκεια). Σκόραρε ο Ταμπανού στο 97’!

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-2 επικράτησε η Λιόν της Λανς. Το ματς έγινε στο Καλέ. Ο Φεκίρ στο 5’ έκανε το 1-0 για τους «λιονέ», ενώ ο Λακαζέτ στο 14’ πέτυχε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι. Στο 30’ ο Νταμπό έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Λυών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τα γκολ των Ελ Γιαντεάουι (76’) και Κουλιμπαλί (89’).

Η Μπορντό επιβλήθηκε 2-1 της Τουλούζ. Ο Τουρέ στο 10’ με πέναλτι έκανε το 1-0 με τον Τραορέ στο 70’ να πετυχαίνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83’ από το σημείο του πέναλτι με τον Μπεν Γιεντέρ.

Εύκολο πέρασμα για τη Γκινγκάμπ από την έδρα της Ντιναν με 3-0. Ο Μπεβέ στο 52’ και το 63’ σκόραρε για το 2-0 με τον Πιέντ στο 81’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Πέρασε και η Ρεν με την επιτυχία της με 2-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ντουνκερκιου. Για την φιλοξενούμενη σκόραρε και τα δυο γκολ ο Ντουκουρέ στο 2’ και στο 27’, ενώ είχε ισοφαρίσει για την γηπεδούχο ο Ααμπιζά.

Η Καέν έχασε με 2-3 εντός στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) από τη Ντιζόν και αποκλείστηκε. Η γηπεδούχος πέτυχε το 1-0 με τον Καντέ στο 16’, ενώ ο Ντιαλό ισοφάρισε σε 1-1 στοπ 37’. Η Καέν προηγήθηκε με 2-1 στο 45’ με τον Αντέτι. Στο 79’ ο Ντιονί πέτυχε το 2-2. Στον έξτρα χρόνο σκόραρε για την φιλοξενούμενη ο Μογιέ…

Εκτός έμεινε η Αζαξιό, η οποία έπεσε… θύμα έκπληξης στην έδρα της Μαρσέιγ Κονσολά, αφού έχασε με 3-0 (34’ Ντιαβαρά, 41’ Αμιρί, 79’ Γκιγιοτί)

Πρόκριση και για την Οσέρ, 1-0 εντός το Στρασβούργο, με γκολ από τον Γκρανί στο 45’…