Ασορτί με τον καιρό…

Ξάνθη και Πανθρακικός κολλησαν στο 0-0 σε …παγωμένο ματς με ελάχιστες ευκαιρίες, αλλά και δύο δοκάρια με Λουσέρο και Καπετάνο.

Α’ Ημίχρονο: Η πρώτη στιγμή του παιχνιδιού ήταν αν όχι η μόνη σίγουρα η καλύτερη του πρώτου μέρους. Το σουτ που έπιασε ο Λουσέρο (3′) εξουδετέρωσε ο Αθανασιάσης και στη συνέχεια η μπάλα προσέκρουσε το δοκάρι του! Η Ξάνθη προσπάθησε να επιβάλλει τους διούς της νόμους στην αναμέτρηση, πίεσε, αλλά, προοδευτικά ο Πανθρακικός έκλεισε άψογα τους χώρους. Το ματς κύλησε χωρίς φάσεις μέχρι το 41′ όταν και πάλι ο Αθανασιάδης μπλόκαρε το κοντινό πλασέ του Καπετάνου. Όσο για τις επιθετικές βλέψεις των φιλοξενούμενων ήταν ασορτί με τον καιρό. Οι μηδέν τελικές τα λένε όλα!

Β’ Ημιχρονο: Δεν άλλαξαν πολλά, η απουσία ευκαιριών συνεχίστηκε και όσο παιρνούσε η ώρα ο Πανθρακικός κλεινόταν όλο και περισσότερο στο καβούκι του κάνοντας δύσολη τη ζωή των επιθετικώ της Ξάνθης. Μοναδική μεγάλη στιγμή ήταν η εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του ΚΑπετάνου που προσέκρουσε στο δοκάρι του Αθανασιάδη (67′). Άλλη μία κεφαλιά του φορ της Ξάνθης που εξουδετέρωσε ο Αθανασιάδης ήταν η φάση με την οποία έκλεισε ο αγώνας. Κακό ματς με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αυτό που θέλουν…

Που κρίθηκε: Στην προσήλωση των παικτών του Πανθρακικού στα αμυντικ΄του καθήκοντα και στις δύο φάσεις με τα δοκάρια. Αν σε μία από αυτές η Ξάνθη είχε σκοράρει θα μιλούσαμε διαφορετικά.

Παίκτης από χρυσάφι: Μάλλον ο Αθανασιάδης. Όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού το έκανε. Σημαντική η επέμβασή του στο σουτ του Λουσέρο στο 3ο λεπτό.

Η σφυρίχτρα: Κανένα απολύτως πρόβλημα για το διαιτητικό τρίο. Πέρασε εντελώς απαρατήρητο στην εξέλιξη του παιχνιδιού

Skoda Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Κλέιτον (67′ Βάλτερ), Φλίσκας (79′ Ομπόντο), Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης

Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μεχία, Τζάνης (86′ Ζδράβος), Ντιγκινί, Σερφά (5′ Χασομέρης), Εμπό, Τσουμάνης, Ρομέου (78′ Ιγκόρ), Λαδάκης, Ποτουρίδης

Κίτρινες κάρτες: Ρομέου (52′), Τζάνης (69′), Αθανασιάδης (90+2′)