Στους «16» με «τριάρα» η Ξάνθη

Την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει η Skoda Ξάνθη. Οι Ακρίτες ήθελαν μόνο νίκη στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων κόντρα στην Ζάκυνθο στα Πηγάδια και σε διάστημα τριών λεπτών κατάφεραν να “κλειδώσουν” τη νίκη – πρόκριση. Έχοντας απειλήσει τρεις φορές με Παπαστεριανό (10’), Σολτάνι (15’) και Βάλτερ (24’) η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Γουάλας εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και ο Πολίτης είδε την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του και να καταλήγει εντός της εστίας του. Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 31’ όταν ο Κλέιτον σέντραρε από τα δεξιά και ο Παπαστεριανός με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0. Το ματς “άναψε” στο 45’ όταν η Ζάκυνθος μείωσε με το σουτ από τον Ευθυμιάδη και το 2-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με διάθεση να “τελειώσουν” νωρίς το ματς μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι. Στο 51’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 όταν ο Βάλτερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη και στο 59’ σκόραραν για τρίτη φορά στο ματς. Ο Σολτάνι πήρε την μπάλα στο όριο της περιοχής και με καταπληκτικό σουτ την έστειλε να… αναπαυτεί στην αριστερή γωνία της εστίας της Ζακύνθου. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Ακρίτες κατέβασαν ταχύτατα και διαχειρίστηκαν με άνεση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το προβάδισμά τους. Στην επόμενη φάση του θεσμού θα βρεθεί και ο ΟΦΗ. Οι κρητικοί πήραν την πρόκριση για τους “16” ως πρώτοι στον 3ο όμιλο νικώντας στα χαρτιά τη Νίκη Βόλου.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικήςΝίκη Βόλου – ΟΦΗ 0-3 (α.α)Skoda Ξάνθη – Ζάκυνθος 3-1 (28’ Γουάλας, 31’ Παπαστεριανός, 59’ Σολτάνι – 45’ Ευθυμιάδης)