Πεντάρα Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Έλτσε, για το Κύπελλο Ισπανίας. Μάλιστα οι Καταλανοί βρήκαν τους φιλοξενούμενους και τους φιλοδώρησαν με 5… τεμάχια ξεσπώντας απάνω τους για την ήττα από την Σοσιεδάδ.

Οι γηπεδούχοι ζορίστηκαν για 35 λεπτά, όσα δηλαδή χρειάστηκε ο Νεϊμάρ για να ανοίξει στο σκρο. Μετά το 1-0, η ΜΠαρτσελόνα ήταν καταιγιστική και έκανε ότι ήθελε στο χορτάρι.

Στο 40′ ο Λουίς Σουάρες έγραψε το 2-0 ενώ ο Μέσι με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε διαστάσεις θριάμβου, με το 3-0. Ο Τζόρντι Άλμπα στο 56′ γράφει το 4-0 για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 ο Νεϊμάρ στο 60′. Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα κατέβασε ταχύτητα και έκανε συντήρηση δυνάμεων. Με τη νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα φυσικά έχει εξασφαλίσει την πρόκριση αφού δεν υπάρχει κανένας ρεαλιστικός τρόπος η Έλτσε να ανατρέψει αυτό το 5-0.