Έπεσε μαχόμενος στην Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός έπεσε μαχόμενος στην Βαρκελώνη (80-76 η Μπαρτσελόνα) για την 2η αγωνιστική του «Top 16» της Ευρωλίγκας.
Οι «πράσινοι» άρχισαν εξαιρετικά τον αγώνα, δεν κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να κρατήσουν το προβάδισμα και ισοφαρίστηκαν. Στην τρίτη περίοδο δέχθηκαν έξι τρίποντα, τα πέντε συνεχόμενα, από τον Μαρσελίνιο Χουέρτας έμειναν πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους. Στο τέλος, ωστόσο, «επέστρεψαν» στο ματς με πρωταγωνιστή τον ΝτεΜάρκους Νέλσον, μείωσαν στον πόντο 1’ και 30’’ πριν το τέλος, αλλά τα λάθη τους, τους στοίχισαν (ο Διαμαντίδης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Μπατίστα έκανε λάθος πάσα), την ευκαιρία για την ολική επαναφορά και την μεγάλη νίκη.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια και συγκέντρωση στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και με τέσσερα τρίποντα, δύο από τους Έι Τζέι Σλότερ, Δημήτρη Διαμαντίδη και δύο σερί από τον Τζέιμς Γκιστ, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (16-6) 3’ και 58’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μάριο Χεζόνια η Μπαρτσελόνα κατέβασε την διαφορά στους έξι (18-12) λίγο μετά το 8’.
Με τον Χεζόνια να συνεχίζει το ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 μέτρα η «Μπάρτσα» μείωσε στους τρεις (22-19) 1’ και 27’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με δύο καλάθια του Νέλσον και τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ξανά με 9 (30-21) λίγο μετά το 15’ και με τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς προηγήθηκαν με 10 (35-25) στο 17’. Με δύο βολές του Σλότερ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (37-30) με 1’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, στα τελευταία 1’ και 9’’ του πρώτου μέρους δέχθηκε σερί 7-0 και με τρίποντο του Αμπρίνες 7’’ πριν την λήξη, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (37-37).
Από τα 7’ και 21’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έως 4’ και 32’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου, σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών, οι «πράσινοι» δέχθηκαν 5/5 τρίποντα από τον Μαρσελίνιο Χουέρτας και οι «Μπλαουγκράνα» πήραν το προβάδισμα και ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων (54-44). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Διαμαντίδη και καλάθια των Γιάνκοβιτς, Μπατίστα και κατέβασε την διαφορά στους 5 (56-51) με 2’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με το έκτο τρίποντο του Χουέρτας στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε ξανά με 10 (63-53) 18’’ πριν την λήξη της περιόδου, αλλά ο Φώτσης με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου μείωσε στους 7 (63-56).
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 12 (1), Χεζόνια 11 (3), Χουέρτας 22 (6), Αμπρίνες 11 (1). Σατοράνσκι 2, Πλάις, Τόμας 4, Όλεσον 5 (1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 7 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8 (2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (3), Μπατίστα 9 (12 ριμπ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς 3 (1).