Κολοσσός σε «δραματικό» φινάλε

Όποιος βρέθηκε στην Δράμα για να παρακολουθήσει από κοντά το παιχνίδι του ΚΑΟΔ με τον Κολοσσό σίγουρα αναφώνησε «Τι παιχνίδι Θεέ μου»!
Σε ένα κυριολεκτικά δραματικό ματς ο Κολοσσός ήταν… καυτός στο πρώτο ημίχρονο, πήρε διαφορά ακόμα και 25 πόντων (στο +27 η μεγαλύτερη διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου) αλλά ο ΚΑΟΔ αποδείχθηκε… πολύ σκληρός για να πεθάνει. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μία εκπληκτική αντεπίθεση, έφερε το παιχνίδι στα ίσια ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα αλλά τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία επική (αν γινόταν πραγματικότητα) ανατροπή. Τελικά ο Κολοσσός δραπέτευσε από την Δράμα με το 72-68.
Τρομερή ευστοχία είχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος έξω από τα 6,75 (13/14 τρίποντα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου). Μοναδικός ο Ζάρας για τους γηπεδούχους που ήταν ασταμάτητος. Σημείωσε 22 πόντους με 5/5 τρίποντα.
Ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και με ένα απίστευτο κρεσέντο έξω από την γραμμή των 6.75 καθάρισε από νωρίς τον αγώνα.
Αρχικά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ωστόσο δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μία διαφορά των 9 πόνων, για το 17-8. Το φινάλε της περιόδου βρήκε τον Κολοσσό να είναι μπροστά με 23-13 με το τρίποντο του Λίντεν στα 8 δεύτερα πριν το τέλος.
Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει αέρα 19 πόντων για το 34-15 και μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν το απίστευτο 8/8 τρίποντα. Ο Κολοσσός δεν σταμάτησε να πυροβολεί έξω από τα 6.75 με τους παίκτες του ΚΑΟΔ να μην μπορούν να βρουν τρόπο να σταματήσουν το περιφερειακό σουτ ων φιλοξενούμενων. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +25 ,με το 47-23 στα 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η κόρνα της λήξης έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Κολοσσό να είναι μπροστά με 50-29 και να έχει το εντυπωσιακό 92% στα τρίποντα με 11/12.
Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα της Ρόδου είχε περισσότερα εύστοχα τρίποντα από ότι δίποντα (6/17 δίποντα).
Όπως ήταν φυσικό αυτή η απίστευτη ευστοχία του Κολοσσού δεν μπορούσε να συνεχιστεί και ο ΚΑΟΔ πέρασε στην αντεπίθεση με καλή άμυνα αλλά και σωστές επιθετικές επιλογές. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν στην τρίτη περίοδο μόλις 4 δίποντα και 7 τρίποντα. Τα ποσοστά τους δεν ήταν ανάλογα του πρώτου ημιχρόνου και έτσι μοιραία η Δράμα μείωσε στο τέλος της περιόδου στους 12, για το 63-51.
Ο ΚΑΟΔ είχε το μομέντουμ αλλά και την ψυχολογία και έτσι συνέχισε την αντεπίθεση του με καλή άμυνα κυρίως. Από την άλλη μεριά ο Κολοσσός είχα χάσει την ευστοχία στα τρίποντα και τα είχε βρει σκούρα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε πάει περίπατο και δόθηκε η ευκαιρία στους Δραμινούς όχι μόνο να μειώσουν αλλά να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια 1.02 πριν το τέλος, για το 68-68. Ο Τσάμης στα 24” ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων για το 70-68 του Κολοσσού , ο Ατκινς στα 3” πριν το φινάλε αστοχεί σε δίποντο και ο Στεφανίδης μαζεύει το πιο σημαντικό ριμπάουντ του αγώνα, κερδίζει και το φάουλ και με τις 2 εύστοχες βολές διαμορφώνει το τελικό 72-68.
Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4 (0/1δ., 1/1τρ.,1/2β., 2ρ., 1ασ.), Τρότερ 3 (0/3δ., 1/2τρ., 1ρ., 2ασ., 2λ.), Γεωργάκης 2 (1/1δ., 1ρ.), Άτκινς 4 (1/4δ., 0/1τρ., 3/4β., 2ρ., 3ασ.), Όντομ 7 (2/5δ., 1/3τρ., 6ρ., 1ασ., 3λ.), Μισέλ 4 (1/1δ., 2/2β., 2ρ.), Ζάρας 22 (2/7δ., 5/5τρ., 3/4β., 4ρ., 2ασ.), Λόου 7 (3/4δ., 0/2τρ., 1/1β., 5ρ., 3ασ., 2λ.), Τσαλδάρης 4 (1/1δ., 0/1τρ., 2/2β., 3ασ.), Παπαμακάριος 10 (1/6δ., 2/8τρ., 2/2β., 3ρ., 1ασ., 1λ.)Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γουότερς 7 (2/10δ., 1/2τρ., 3ρ., 5ασ., 4λ.), Μανωλόπουλος 14 (1/1δ., 3/4τρ., 3/3β., 1ρ., 1λ.), Σμιθ 1 (1/2β., 1ρ., 1λ.), Στεφανίδης 6 (2/3δ., 0/2τρ., 2/2β., 2ρ., 4ασ.), Λίντεν 8 (1/1δ., 2/2τρ., 1ρ., 1ασ., 1λ.), Σκοτ 17 (0/1δ., 5/7τρ., 2/2β., 10ρ., 1ασ., 2λ.), Τσάμης 14 (4/9δ., 1/5τρ., 3/3β., 5ρ., 2ασ., 3λ.), Χάγκινς 2 (1/4δ., 0/2β., 8ρ., 2ασ., 2λ.)
Συνολική στατιστικήΚΑΟΔ: 12/33δ., 10/23τρ., 14/17β., 9-20ρ., 16ασ., 10λ., 5κλ.Κολοσσός Ρόδου: 11/29δ., 13/23τρ., 11/14β., 10-27ρ., 15ασ., 18λ., 5κλ.