Επιστροφή στις νίκες για Παναθηναϊκό

Tην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μόλις την δεύτερη με σκορ 3-0 σημείωσε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα της ΜΕΝΤ και επέστρεψαν στις νίκες γιαπρώτη φορά μετά τις 22 Νοεμβρίου και πέντε σερί ήττες.

Η ΜΕΝΤ αγωνίστηκε χωρίς τον Ιταλό Ματέο Πάρις ο οποίος για σοβαρό οικογενειακό του ζήτημα (απεβίωσε η γιαγιά του) πήρε άδεια για να πάει για λίγες ημέρες στην πατρίδα του. Επίσης απουσίασε και ο Μπίσετ, ενώ έκανε ντεμπούτο ο Κλέρσεντ.

Βασικός πασαδόρος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπέλος, ενώ ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε αλλαγή στο 1ο και στο 3ο σετ.

H ΜΕΝΤ χωρίς τους Πάρις, Μπίσετ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ όπου από την αρχή δημιούργησε μεγάλες διαφορές.

Η ΜΕΝΤ αντιστάθηκε μόνο στο 3ο σετ όταν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 το προβάδισμα των δύο πόντων που είχε ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ. Οι «πράσινοι» με άουτ του Μάντζιου και πρώτο χρόνο του Πανταλέοντα ξέφυγαν πάλι 16-14. Με λάθος του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Κλέρσεντ η ΜΕΝΤ ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε σερί 3-0 για τον Παναθηναϊκό με δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και άουτ του Σακόγλου, ο Κλέρσεντ μείωσε σε 21-20 με επίθεση και άσσο αλλά ο Παναθηναϊκός με Πρωτοψάλτη και Μπέλο και ένα λάθος του Σακόγλου έφτασε στη νίκη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 23 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-10, 25-16, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 18% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 40% άριστες), Χόι 7 (2/4 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 83% υπ – 67% άριστες), Ψάρρης, Αδαμόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λουκάς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 6 (6/24 επ), Ναζίρης, Χατζηηλιάδης 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 25% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (3/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/6 επ), Κλέρσεντ 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 23% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 73% υπ – 33% άριστες), Παντίρης, Χρυσαφής 2 (2/6 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/5 επ), 33% υπ – 17% άριστες).