Στο... 1-1 η Μίλαν στο Τορίνο

11 Ιανουαρίου 2015

Δυο βαθμούς άφησε η Μίλαν στο Τορίνο, καθώς... έμεινε στο 1-1 για την 18η αγωνιστική του καμπιονάτο. Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν, πιέστηκαν, έμειναν με 10 παίκτες στο 45’ και τελικά ισοφαρίστηκαν στο 81’... Η φιλοξενούμενη δεν νίκησε για Τρίτη σερί αγωνιστική (0-2-1) και με 26 βαθμού είναι στο -1 από τις ευρωπαϊκές θέσεις. Η γηπεδούχος δεν έχασε για 5η σερί αγωνιστική με 1-4-0 και διατηρεί την απόσταση... ασφαλείας από την ζώνη υποβιβασμού.

Η Μίλαν προηγήθηκε μόλις στο 3’ μεεκτέλεση πέναλτι του Ζερεμί Μενέζ, ο οποίος έφτασε στα 9 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα . Στη συνέχεια η Τορίνο πίεσε, είχε ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο. Μόνο που στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+3) ο Ματία Ντε Σίλιο αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 30’) κίτρινη κάρτα και η Μίλαν έμεινε με 10 παίκτες. Στη συνέχεια η φιλοξενούμενη κοίταξε περισσότερο την άμυνά της, αλλά... λύγισε, με τον Γκλικ να ισοφαρίζει στο 81’.

Οι συνθέσεις
ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μπρούνο Πέρες, Μακσίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Νταρμιάν (81' Λεσκάνο), Γκάτσι, Βίβες (57' Ελ Καντουρί), Φάρνερουντ (68' Μπενάσι), Κουαλιαρέλα, Χοσέφ Μαρτίνες.
ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Ντε Σίλιο, Ραμί, Μεξές, Αρμέρο, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Μουντάρι (55' Πόλι), Μοντολίβο, Νιάνγκ (45'+5 Αμπάτε), Μποναβεντούρα, Μενέζ (79' Αλέξ).