Τριποντάρα Αμπρίνες, παράταση και… «Μπάρτσα»! (video)

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής για την ACB η Μπαρτσελόνα υποδεχόταν την Μάλαγα και ο Αμπρίνες έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του.
Με τον 21χρονο Ισπανό να πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο στη ματσάρα της ημέρας, η Μπαρτσελόνα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και πήρε με ανατροπή τη νίκη στο Παλαού Μπλαουγκράνα.
Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω με 3 πόντους, 99-96, με 3,5 δευτερόλεπτα να απομένουν. Είχαν την μπάλα για επαναφορά στο μισό γήπεδο, ο Αμπρίνες πήρε τη μπάλα και πέτυχε με απίθανο σουτ από τα 8,5 μέτρα το τρίποντο (με ταμπλό) που έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Στέφενσον έκανε και φάουλ στον γκαρντ/φόργουορντ των Καταλανών το οποίο δεν σφυρίχτηκε ποτέ, αλλά με την ψυχολογία ανεβασμένη η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο με 114-110.
Αναμφίβολα ο MVP της αναμέτρησης είναι ο Αμπρίνες με το απίθανο τρίποντο του (14 πόντοι), πολύ καλός για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκας, ήταν και ο Χουέρτας με 19 πόντους και 8 ασίστ, ο Τζάκσον με 19 πόντους και αυτός και ο Τόμας επίσης με 19.
Για την ομάδα του Χουάν Πλάθα ο Τούλσον ήταν εκείνος που ξεχώρισε με 25 πόντους ενώ ο Γκρίν είχε 17, όσους και ο Μάρκοβιτς.
Δεκάλεπτα: 27-24, 52-45, 79-78, 99-99, (πρτ.) 114-110.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 16, Χεζόνια 6, Χουέρτας 19 (8 ασίστ), Αμπρίνες 14, Σατοράνσκι 7, Πλάις 2, Τόμας 19 (7 ριμπ.), Τζάκσον 19, Λάμπε 7, Τόμιτς 5 (7 ριμπ.), Νάχμπαρ.
Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 17, Βασιλειάδης 5, Τούλσον 25, Τόμας 2, Σουάρεθ 10, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 7, Στέφανσον 9, Γκριν 17, Γκολούμποβιτς 14 (6 ριμπ.).
Δείτε το απίστευτο τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες.