Με σούπερ Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά την Ορεστιάδα

Mε συνοπτικές διαδικασίες η Κηφισιά νίκησε την Ορεστιάδα με 3-0 σετ σε αγώνα για την 12η αγωνιστική που έγινε στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς και σε συνδυασμό με την ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στη Λαμία «προσπέρασε» τους ακρίτες και πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας τoυ πρωταθλήματος Volleyleague.

Η Κηφισιά διατήρησε το αήττητο στην έδρα της στο εφετινό πρωτάθλημα, πήρε την τέταρτη νίκη με σκορ 3-0 σετ και πήρε άτυπη ρεβάνς από τους ακρίτες για την ήττα με 3-2 στον Α΄γύρο. Η Κηφισιά ξεκίνησε με βασικό ακραίο τον Κόβαλτσουκ αλλά από το τέλος του 1ου σετ έριξε στον αγώνα τον Ισπανό Φερέρα ο οποίος έμεινε μέχρι το τέλος. Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Γιοβάνοβιτς και ο Ρουμελιωτάκης με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, όμως, ο Γιοβάνοβιτς έκανε τη διαφορά στο σερβίς καθώς πήρε τους 7 από τους 12 άσους της ομάδας του.

Η Ορεστιάδα όπως δείχνει και το σκορ απείλησε μόνο στο 1ο σετ όσο, δηλαδή, κράτησε και η υποδοχή της. Τόσο ο Κωνσταντινίδης, όσο και ο Γκιγιέρμε πιέστηκαν από το σερβίς της Κηφισιάς, η υποδοχή χάλασε και οι «πράσινοι» βγήκαν εκτός ρυθμού.

Η Ορεστιάδα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο 1ο σετ όταν κατάφερε να ανατρέψει το 8-5 της Κηφισιάς χάρις τον άσσο και τις δύο επιθέσεις του Λούνα και ένα άουτ του Γιοβάνοβιτς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν 10-9 και αργότερα με 15-12 ύστερα από τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Η είσοδος του Φερέρα στη θέση του Κόβαλτσουκ άλλαξε την εικόνα της Κηφισιάς που με σερί 4-0 προσπέρασε με 16-15. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ενώ το 19-18 για την Κηφισιά που έγινε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς «απαντήθηκε» με επίθεση του Ριζόπουλου και μπλοκ του Ποτολίδη για το 20-19. Η Ορεστιάδα κράτησε για τελευταία φορά το προβάδισμα με 21-20. Ο Γιοβάνοβιτς πήρε την επίθεση (21-21) και πήγε και στο σερβίς όπου διέλυσε την υποδοχή των ακριτών εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-21 με συνολικό σερί 4-0. Ο Γιοβάνοβιτς έχασε το σερβίς αλλά ο Φερέρα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.
Με τον «αέρα» της κατάκτησης του 1ου σετ ο Γιοβάνοβιτς μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 6-2. Οι Παπαγγελόπουλος και Φερέρα οδήγησαν την Κηφισιά σε νέο σερί 5-0 για το 16-8 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-16) για το 2-0 σετ.
Στο 3ο σετ το 5-3 για την Κηφισιά έγινε 8-6 για την Ορεστιάδα ύστερα από σερί 3-0 από διαδοχικά μπλοκ Λούνα και Ριζόπουλου. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πέρασε πάλι μπροστά με 12-10 και η Κηφισιά με δύο άουτ επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς και μία επίθεση του Λούνα προσπέρασε πάλι με 13-12 και η Ορεστιάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά 14-13. Μετά τις συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 17-14. Στο 19-17 τα σερβίς του Ρουμελιωτάκη και τα λάθη των φιλοξενούμενων έκριναν το 25-19 και το 3-0 σετ.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-16, 25-19)