Με «καυτό» Πέτγουεϊ ο Ολυμπιακός τον΄Αρη

12 Ιανουαρίου 2015
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στις αρχές του αγώνα, αλλά… πάτησε γκάζι στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Μπρεντ Πέτγουεϊ, Γιώργο Πρίντεζη νίκησε στο ΣΕΦ τον Άρη με 84-68 για την 12η αγωνιστική της Basket League. Ο «Air Georgia»… εκτέλεσε τους «κίτρινους» με 3/3 τρίποντα, ενώ έκανε και εντυπωσιακά καρφώματα. Οι «ερυθρόλευκοι» υπερίσχυσαν κάτω από τα καλάθια στον δεύτερο ημίχρονο, ενώ η πίεση στην άμυνα σταμάτησε τους αιφνιδιασμούς των «κίτρινων», που πέτυχαν αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον γκέιμ στο πρώτο μέρος, και τους οδήγησε σε λάθη (19 συνολικά). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, έμεινε άποντος, αλλά μοίρασε 9 ασίστ στους ψηλούς της ομάδας του. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (17-17), οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τρίποντο του Πρίντεζη και κάρφωμα του Ματ Λοτζέσκι ξέφυγαν με 32-24 λίγο πριν το 15’. Ο Άρης επέστρεψε από την ζώνη στο μαν του μαν και με πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ, Μοχάμεντ Πάσαλιτς, κατέβασε την διαφορά στους 4 (39-35) 1’ και 14’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός απάντησε, όμως, με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Πρίντεζη και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (45-35). Με δύο καλάθια των Λοτζέσκι, Ντάνστον οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 14 (49-35) και το σερί τους σε 10-0 στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ντάνστον και πολύ καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός αύξησε την απόσταση του από τους «κίτρινους» στους 17 (60-43) στο 27’ και με τρίποντο του Πέτγουεϊ και βολή του Τρεμέλ Ντάρντεν στους 21 (67-46) με 11’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Άρης δεν παράτησε τον αγώνα και με τρίποντο του Στέφεν Αντεγκμπόγιε και έξι πόντους του Λαμάρκους Ριντ μείωσε στους 12 (69-57) στο 32’. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, απάντησαν με γκολ φάουλ του Πρίντεζη και καλάθια των Σλούκα, Ντάρντεν, που επανέφεραν την διαφορά στους 19 (76-57) περίπου έξι λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 15 (3/3 τρίποντα), Χάντερ 4 (6 ριμπάουντ), Ντάνστον 12, Σπανούλης (9 ασίστ), Ντάρντεν 7, Σλούκας 8 (2), Λαφαγιέτ 14 (3), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16(1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης. ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Δήμας, Ριντ 11, Τόμας 12 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2 (8 ριμπάουντ), Μούρτος, Αντεγκμπόγιε 11 (1). Σε λίγο περισσότερα