Ισοπαλία με τέσσερα γκολ στα Πηγάδια

Ξάνθη και Βέροια ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στα Πηγάδια και πήραν από έναν βαθμό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Με δέκα παίκτες από το 30′ οι γηπεδούχοι. Σκόρερ οι Καπετάνος (38′) και Γούτας (57′) για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν στο 35′ ο Μπεν και στο 60′ ο Καλτσάς.
Α’ ΗμίχρονοΣυναρπαστικό ματς από τα πρώτα λεπτά στα Πηγάδια με τις δύο ομάδες να δείχνουν εξ αρχής διατεθειμένες να κυνηγήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ατύχησαν να μείνουν με 10 παίκτες με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Μπαξεβανίδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Θάνο.Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία των Ακριτών και με κεφαλιά του Μπεν άνοιξαν το σκορ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Καπετάνος, επίσης με το κεφάλι, ισοφάρισε σε 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.Β’ ΗμίχρονοΟι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα πάλεψαν για ακόμη ένα γκολ και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Γούτα να βρίσκει δίχτυα με το κεφάλι μετά από κόρνερ του Λουσέρο, στο 57ο λεπτό.Όπως συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο όμως, η ομάδα που δέχτηκε γκολ (στην προκειμένη περίπτωση η Βέροια), κατάφερε να απαντήσει πολύ γρήγορα. Και συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό ο Καλτσάς με προβολή μετά από φάουλ του Μπαργκάν νίκησε τον Κυριακίδη για το 2-2.Τα λεπτά κύλησαν και παρά τις καλές στιγμές και από τις δύο πλευρές το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος με τους δύο αντιπάλους να κερδίζουν από έναν βαθμό.