Μια χαρά η ΑΕΚ νίκησε την Δράμα!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες, με την τριάδα Μενσά-Μπονσού, Ίνγκλις και Ντελινικάιτις να πρωταγωνιστεί στην νίκη στο ΟΑΚΑ επί του ΚΑΟΔ (89-79) για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες όπως αποδεικνύουν και οι 31 πόντοι και τα 14 ριμπάουντ. Οι Τόμας Ντελινικάιτις, Καρλ Ίνγκλις συνέδραμαν από την περιφέρεια. Ο Γιάννης Αθηναίου καθοδήγησε σωστά (6 ασίστ), η άμυνα λειτούργησε σε αρκετά μεγάλο διάστημα πολύ καλά και οδήγησε την ομάδα της Δράμας σε 15 λάθη. Έτσι η Ένωση έφτασε χωρίς να αγχωθεί και προσφέροντας ωραίο θέαμα στην έκτη νίκη της στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.
Η ΑΕΚ μπήκε με ενθουσιασμό στην αναμέτρηση και με τον Ποπς Μενσά – Μπονσού να πετυχαίνει τους πρώτους 9 πόντους της. Η Ένωση προηγήθηκε με 11-3 στο 4’ και με 17-9 3’ και 30’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Μενσά – Μπονσού να έχει φτάσει τους 11 πόντους. Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με νταμπλ σκορ (22-11) περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.
Με γκολ φάουλ του Τόμας Ντελινικάιτις η Ένωση βρέθηκε στο +9 (25-16) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά ο ΚΑΟΔ με την άμυνα του να βελτιώνεται με την είσοδο των Δημήτρη Τσαλδάρη, Μάνου Παπαμακάριου και σε σερί 5-0 με τρεις πόντους του Ρομπ Λο κατέβασε την διαφορά στους 4 (25-21) λίγο μετά το 12’. Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Νώντα Παπαντωνίου, Μίλαν Μιλόσεβιτς και τρεις πόντους του Μενσά – Μπονσού, που επέστρεψε στο παρκέ, και σερί 7-0 ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (34-23) με 4’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Με τρίποντο του Ντελινικάιτις η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και τους 12 (37-25) στο 17’, ενώ η ομάδα της Δράμας με πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Ζάρα μείωσε την διαφορά στους 8 (41-33 σκορ πρώτου μέρους).
Με δύο βολές του Τσαλδάρη ο ΚΑΟΔ μείωσε στους 6 (41-35) στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά πολύ γρήγορα η Ένωση με το δίδυμο ξέφυγε πάλι με 12 (47-35) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου, μετά από τρίποντο του Ίνγκλις και βολή από τεχνική ποινή στον Ζάρα, και καλάθι του Μενσά Μπονσού. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ζάρα να βρίσκει διαδρόμους προς το καλάθι της ΑΕΚ, κατέβασαν την διαφορά στους 6 (52-46) λίγο μετά το 25’.
Η Ένωση απάντησε πάλι με τρίποντο του Ίνγκλις και κάρφωμα του Μενσά – Μπονσού στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του στον Γκι Μαρκ Μισέλ και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (57-46) λίγο πριν το 26’. Ο ΚΑΟΔ, ωστόσο, με τρίποντο του Έρικ Άτκινς και προσπάθεια του Όμπι Τρότερ πλησίασε στους πέντε πόντους (62-57) 45’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
«Καθάρισε» με σερί 10-0
Από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έτρεξε σερί 10-0, που άρχισε με δύο βολές και τρίποντο του Ντελινικάιτις, και ξέφυγε με 15 (72-57) λίγο μετά το 31’. Από εκείνο το σημείο και έως το τέλος της αναμέτρησης η Ένωση δεν απειλήθηκε και φύλαξε για τους φίλους της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το καλύτερο για το τέλος: Ένα άλει ουπ κάρφωμα του Μενσά-Μπονσού μετά από ασίστ του Αθηναίου που έκανε το σκορ 89-76 23’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Το ματς τελείωσε με την διαφορά στους 10 (89-79) μετά από τρίποντο 5’’ πριν την λήξη του Ζάρα, που μαζί με τον Τρότερ προσπάθησαν περισσότερο για τους φιλοξενούμενους.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-33, 64-57, 89-79.
AEK (Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Ντελινικάιτις 18 (2/6 τρ.), Σάκοτα 4, Πολυτάρχου, Γουίλιαμσον 2, Αθηναίου 3 (6 α.), Μιλόσεβιτς 7 (6 ρ.), Μενσά-Μπονσού 31 (14 ριμπ.), Ίνγκλις 22 (2/8 τριπ.)
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 21 (2/4 τρ.), Γεωργάκης 4, Άτκινς 3 (1/2 τρ.), Όντομ 7 (9 ρ.), Σπυριδωνίδης, Μίσελ 5, Ζάρας 15 (2/5 τρ.), Λόου 3, Τσαλδάρης 12, Παπαμακάριος 5