Επιστροφή στις νίκες για Εθνικό

Με το ίδιο σκορ που είχε νικήσει και στο Βραχάτι στον Α΄γύρο, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Παμβοχαϊκό και στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Οι παίκτες του Εθνικού έκαναν το καλύτερο δώρο στον εορτάζοντα προπονητή τους Σάκη Μουστακίδη και επέστρεψαν στις νίκες στη Volleyleague ύστερα από 20 ημέρες.

Πρόκειται για την πρώτη νίκη του Εθικού στο πρωτάθλημα εντός του 2015 και με τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Έβρου πήρε και πάλι θέση εντός της πρώτης 4αδας μπροστά από τον Φοίνικα Σύρου. Αντίθετα, ο Παμβοχαϊκός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και η υπόθεση της 4αδας έγινε πολύ δύσκολη.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε σχεδόν από την αρχή να έχει το προβάδισμα στο σκορ με με 1-2 πόντους, ενώ η διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στο +3 μ(15-12) ε λάθος του Κασαμπαλή και επίθεση του Ασπιώτη. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, ενώ στο 22-22 ο Κασαμπαλής έκανε διπλή μπαλιά και ακολούθησε άσσος του Σαρικεΐσογλου για το 24-22 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Τσουκ ο Ασπιώτης τελείωσε το σετ με 25-23.

Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του, το μπλοκ κυριάρχησε στο φιλέ και ο Παμβοχαϊκός άρχισε να έχει προβλήματα υποδοχής και επίθεσης. Η ομάδα του Έβρου ξέφυγε 5-2 και 8-6 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 9-8 και 12-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και με επιθέσεις Τσουκ, Ασπιώτη ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 21-18 κι όλα έδειχναν πως είχε τον απόλυτο έλεγχο για να κάνει το 2-0 σετ. Ο Εθνικός μείωσε με τον Τσουκ σε 21-19 και με τον Παπάζογλου να κάνει εκπληκτικό σερβίς οι ακρίτες έκαναν συνολικό σερί 5-0 και προηγήθηκαν 23-21. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε (23-23) με επίθεση του Ασπιώτη και μπλοκ του Παπαδόπουλου, αλλά ο πρώτος χρόνος του Μιχάλι και ο άσσος του Άντριτς έκαναν το 25-23 και ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Εθνικός ανέβασε κι άλλες στροφές, ενώ στον Παμβοχαϊκό, ο Μίκαελ Μέρτεν έβγαλε τον εορτάζοντα Θάνο Τερζή και έβαλε στη θέρση του τον Γιώργο Δρογκάρη τον οποίο κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Εθνικός στη συνέχεια πήρε διαφορά 2-3 πόντων μέχρι και το 19-16. Με καλό μπλοκ από τους Κανέλλο, Ασπιώτη και επίθεση του δεύτερου ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 19-19.. Με χαμένο σερβίς Δρογκάρη και επίθεση του Τσουκ ο Εθνικός ξέφυγε 21-19 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικό που προηγήθηκε με 8-5 και με σερβίς από τον Άντριτς που διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ξέφυγε 14-9 και με μπλοκ Μιχάλι 18-12 μέχρι που έφτασε στη νίκη εν μέσω πανηγυρισμών στην εξέδρα.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-23, 25-22, 25-17)