Πρόκριση στην παράταση για Ρόμα (video)

Η Ρόμα ζορίστηκε, αλλά πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς στη φάση των «16» νίκησε στο «Ολύμπικο» στην παράταση με σκορ 2-1 με εκτέλεση πέναλτι την Έμπολι (1-1 η κανονική διάρκεια).
Η Ρόμα, που έπαιξε με πολλές αλλαγές, προηγήθηκε νωρίς με τον Ιτούρμπε, ο οποίος στο 5’ έκανε το 1-0. Η μαχητική Έμπολι, που και στο πρωτάθλημα δεν χάνει εύκολα, έκανε το 1-1 με τον Βέρντι στο 80’. Ο άσος της φιλοξενούμενης απέφυγε τον Αστόρι στο σπριντ πέρασε τον Σκορούπσκι και με πλασέ ισοφάρισε. Στο τέλος ο τερματοφύλακας της Έμπολι, Μπάσι, σταμάτησε δύο φορές τον Ιτούρμπε.
Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο τέλος του πρώτου μέρους του έξτρα χρόνου ο Μπάσι σταμάτησε ξανά σε τετ-α-τετ τον Λιάγιτς. Στο 113′ ο Ζιελίνσκι ανέτρεψε τον Παρέδες και η Ρόμα κέρδισε πέναλτι. Ο Ντε Ρόσι… σημάδεψε σωστά από την «άσπρη βούλα» και πέτυχε το 2-1. Να αναφέρουμε πως στο 120’ ο Σκορούπσκι έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ταβάνο και έτσι πέρασε η Ρόμα…
Αναλυτικά στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας έχουμε:Τρίτη 13/01Μίλαν – Σασουόλο 2-1 (38′ Πατσίνι, 86′ Νάιτζελ ντε Γιόνγκ / 64′ πέν. Νικόλα Σανσόνε)Τετάρτη 14/01Πάρμα – Κάλιαρι 2-1 (45′ Παλέτα, 84′ Ρισπόλι / 69′ Σάου)Τορίνο – Λάτσιο 1-3 (49′ Χοσέφ Μαρτίνες / 13′ Μπαλντέ Κεϊτά, 29′ Κλόζε, 57′ πέν. Λεντέσμα)Πέμπτη 15/01Γιουβέντους – Βερόνα 6-1 (6′, 45′ Τζοβίνκο, 21′ Ρομπέρτο Περέιρα, 53′ Πογκμπά, 63′ πέν. Μοράτα, 78′ Κομάν / 57′ Νενέ)Τρίτη 20/01Ρόμα – Έμπολι 2-1 [παρ.] (5′ Ιτούρμπε, 114′ πέν. Ντε Ρόσι / 79′ Βέρντι)Τετάρτη 21/01Φιορεντίνα – Αταλάντα (19:00)Ίντερ – Σαμπντόρια (22:00)Πέμπτη 22/01Νάπολι – Ουντινέζε (22:00) Αναλυτικά στα προημιτελικά έχουμε:Μίλαν-ΛάτσιοΊντερ/Σαμπντόρια-Νάπολι/ΟυντινέζεΡόμα-Φιορεντίνα/ΑταλάνταΓιουβέντους-Πάρμα