Είπε… «αντίο» η Λιόν!

21 Ιανουαρίου 2015
Η Ναντ κατάφερε και πήρε πολύ μεγάλη πρόκριση με 3-2 κόντρα στην Λυών στο πλαίσιο των «32» του θεσμού. Έτσι, οι «λιονέ» που είναι πρωτοπόροι στο Σαμπιονά, είπαν «αντίο» στον θεσμό... αποκλείστηκε και η Μπαστιά, εκτός Βαλενσιέν και Ντιζόν! Αποκλείστηκε και η Μπαστιά (3-1 εκτός από τη Κεβιγί), εκτός Βαλενσιέν και Ντιζόν από ομάδες χαμηλότερης δυναμικότητας... Να θυμίσουμε πως η Λιόν έχει αποκλειστεί και από το Λιγκ Καπ. Στο «Μποζουάρ» έγινε ματς με θέαμα και η φιλοξενούμενη προηγήθηκε μόλις στο 5’ με τον φορμαρισμένο Λακαζέτ. Μέσα σε δύο λεπτά ο Μπεσά (19’, 21’) έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και έκανε την ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση και το 2-2 έγινε ε με τον Φεκίρ στο 58’. Τελικά τα «καναρίνια» σκόραραν» με τον Μπεσά στο 89’ και πήραν τη νίκη (3-2) και την πρόκριση στους «16». Η Μπαστιά που αγωνίζεται στο Σαμπιονά γνώρισε αποκλεισμό-σοκ από την Κεβιγί (ομάδα της τέταρτης κατηγορίας!), χάνοντας με 3-1 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και 1-1 η παράταση). Αναλυτικά το πρόγραμμα των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας: ΤρίτηΚεβιγί-Μπαστιά 3-1 πεν. (0-0 κ.α., 1-1 παρ.) Αντρεζιέ-Κρουά 1-2 Αβράνς-Μετς 0-3 παρ. (0-0 κ.α.) Ζούρα Σουντ-Οσέρ 0-1 Κονκαρνό-Ντιζόν 1-0 παρ. (0-0 κ.α.) Ιζέρ-Βαλανσιέν 2-0 Ναντ-Λιόν 3-2Τετάρτη Μονακό-Εβιάν Μπουλόν-Γκρενόμπλ Γκινγκάμπ-Σατορού Τουρ-Σεντ Ετιέν Μπρεσίρ-Λε Πουάρ σουρ Βι Σολέ-Μπρεστ Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό ΠέμπτηΡεν-Ρεμς ΠαρασκευήRed Star FC 93-Κονσολά Μαρσέιγ