Στο «Χ» ο Άγιαξ, ωφελημένοι Αϊντχόφεν και Τσβόλε

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον Ολλανδικό πρωτάθλημα, Άγιαξ και Φέγενορντ έμειναν στο 0-0 και ωφελημένη ουσιαστικά είναι Αϊντχόφεν και Τσβόλε.
Ο Αίαντας (2ος στη βαθμολογία) υποδεχόταν την Φέγενορντ (3η στη βαθμολογία) και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Οι δύο αντίπαλοι φέρνουν ισοπαλία χωρίς σκορ για πρώτη φορά μετά το 1978!
Με αυτή την ισοπαλία των Άγιαξ και Φέγενορντ, η Αϊντχόφεν αυξάνει τη διαφορά της από τον δεύτερο, στη βαθμολογία, Αίαντα. Από την άλλη μεριά η Τσβόλε χθες έμεινε το 1-1 και η διαφορά της από την τρίτη, Φέγενορντ παραμένει στους 2 βαθμούς.
Στο 0-0 έμεινε και η Μπρέντα με την Βίλεμ με την γηπεδούχο να παίρνει έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Έρεντεβίζιε.
Η Χρόνινχεν παρότι προηγήθηκε δύο φορές της Ουτρέχτης δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη αφού έμεινε στο 2-2. Το 1-0 ο Τσέρι άνοιξε το σκορ για την Χρόνινχεν στο 31′ ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ντουπλάν φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ντε Λέου βάζει ξανά τους γηπεδούχους μπροστά αλλά η χαρά κράτησε για μόλις πέντε λεπτά αφού ο Αγιούμπ έγραψε το τελικό 2-2.
Αναλυτικά η 19η αγωνιστική: Παρασκευή 23/1 Τβέντε-Χέρακλες 2-0 (62’ Κορόνα, 88’ Ούλντ-Τσικ)
Σάββατο 24/1 Καμπούρ-Αϊντχόφεν 1-2 (90+2’ Ντε Ρίντερ – 39’ Γουινάλντουμ, 74’ Ντιπέι)
Ντόρντρεχτ-Εξέλσιορ 1-0 (64’ Λίντερ)
Τσβόλε-Άλκμααρ 1-1 (15’ Λουκόκι – 5’ Γκουντέλια)
Χέρενφεν-Φίτεσε 4-1 (4’ Σλάγκφιρ, 10’ Ουθ, 42’ Σινκγκρέιβεν, 53’ Σλαγκφιρ – 77’ Κάσια)
Κυριακή 25/1 Άγιαξ-Φέγενορντ 0-0
Μπρέντα-Βίλεμ 0-0
Χρόνινγκεν-Ουτρέχτη 2-2 (32’ Τσέρι, 51’ Ντε Λέου – 33’ Ντουπλάν, 56’ Αγιούμπ)